WesołeZwierzakiPiesPielęgnacja psówJak często powinno się kąpać psa?

Jak często powinno się kąpać psa?

Jednym z najczęstszych pytań, jakie zadają sobie nowi właściciele psów jest: „Jak często powinienem kąpać psa?” Jest to zasadna obawa, ponieważ występują problemy z kąpielą zbyt częstą, a także zbyt rzadką.

Istnieją różne czynniki, które mogą wpływać na harmonogram kąpieli Twojego psa. Rzeczy takie jak długość i rodzaj sierści, poziom aktywności oraz wszelkie alergie lub inne choroby skóry, które Twój pies może mieć lub nie.

Czytaj dalej, aby uzyskać wskazówki, które pomogą określić najlepszą częstotliwość kąpieli dla Twojego zwierzaka.

Jak często powinienem kąpać psa?

Ogólnie rzecz biorąc, zdrowy pies o krótkiej, gładkiej sierści i bez problemów ze skórą nie musi być często kąpany. W większości przypadków kąpiele dla psów są bardziej korzystne dla ich domowych rodziców niż dla samych psów.

Mimo to warto kąpać psiaka przynajmniej raz na dwa, trzy miesiące. Kąpanie psa jest doskonałą okazją do sprawdzenia go pod kątem oznak problemów skórnych lub guzków, które mogą wskazywać na poważniejszy problem zdrowotny.

Oto kilka czynników, które należy wziąć pod uwagę przy podejmowaniu decyzji, czy należy zwiększyć częstotliwość kąpieli psa.

Poziom aktywności psa

Jeśli Twój pies jest bardzo aktywny i spędza dużo czasu na zewnątrz, prawdopodobnie będzie potrzebował częstszych kąpieli — zwłaszcza jeśli regularnie pływa lub bawi się w błocie. Nawet jeśli nie mają skłonności do brudzenia się, wysportowane psy mogą potrzebować częstszych kąpieli, aby kontrolować ich zapach.

Rodzaj sierści lub skóry

Rasy psów długowłosych i kędzierzawych zazwyczaj wymagają bardziej regularnych kąpieli i pielęgnacji, aby ich sierść nie zmatowiała. Zaleca się kąpanie tego typu psów co najmniej raz na cztery do sześciu tygodni, z regularnym szczotkowaniem między kąpielami w celu utrzymania pięknej sierści. Rasy krótkowłose, takie jak labrador retrievery mogą być kąpane nawet co 3 miesiące, o ile są zdrowe

A jeśli Twój pies nie ma sierści? Rasy bezwłose, takie jak chiński grzywacz, którym brakuje ochrony skóry, jaką zapewnia sierść muszą być kąpane co tydzień.

Psy, które mają tendencję do przetłuszczającej się skóry, takie jak cocker spaniele i bassety również muszą korzystać z częstszych kąpieli, aby zapobiec gromadzeniu się tłuszczu na skórze.

Alergie lub problemy skórne

Niektóre psy cierpią na alergie lub choroby skóry, które mogą wymagać regularnej kąpieli z leczniczym szamponem. W takich przypadkach właściwa częstotliwość kąpieli psa będzie zależeć od instrukcji dostarczonych przez weterynarza.

Psy ze swędzącą skórą mogą również odczuć ulgę w regularnych kąpielach z koloidalnym szamponem. Psy, które nie reagują dobrze na doustne lub miejscowe leczenie pasożytów mogą potrzebować regularnych kąpieli, aby kontrolować pchły i kleszcze.

Twoje zdrowie i komfort

Czasami rodzice zwierząt domowych mogą skorzystać na częstszej kąpieli psów. Na przykład, jeśli masz alergię na sierść zwierząt domowych lub jeśli Twój szczeniak ma tendencję do przenoszenia do domu alergenów z zewnątrz, regularne kąpiele w celu oczyszczenia sierści Twojego zwierzaka mogą pomóc Ci łatwiej oddychać.

Dlaczego powinieneś kąpać psa?

Powody, dla których warto kąpać psa są specyficzne dla danej rasy, poziomu aktywności, ekspozycji środowiskowej. Prawda jest taka, że ​​Twojemu psu prawdopodobnie będzie lepiej bez kąpieli.

Istnieje jednak kilka powodów, dla których warto kąpać psa. Jeśli twój pies ma zwyczaj tarzać się po ziemi lub trawie, będzie no cóż brudny.

Możesz mieć zapalonego pływaka, który lubi gonić ptaki po stawie lub jeziorze, gdzie woda może być mniej niż nieskazitelna.

Są powody, które wykraczają poza zwykłe utrzymywanie czystego, świeżego pachnącego psiaka. W cieplejszych miesiącach pchły i kleszcze mogą stanowić duży problem, a kąpiel może pomóc zabić pasożyty i złagodzić swędzenie związane z ich ukąszeniami.

Wybór odpowiedniego szamponu dla psów

Po raz kolejny nie ma jednego uniwersalnego szamponu dla psów. Dla większości normalnych psów zalecamy delikatny szampon dla psów lub szampon dla dzieci.

Naturalne szampony dla psów są dostępne w większości sklepów zoologicznych i są bardzo delikatne dla sierści i skóry Twojego psa, a także dla jego oczu, jeśli przypadkowo się do nich dostanie.

Jeśli twój pies ma szczególnie przetłuszczającą się skórę może się okazać, że poszukujesz silniejszego szamponu.

Szampony przeciw pchłom i kleszczom są dobrym sposobem na pozbycie się niechcianych szkodników, ale powinny być używane rzadko, ponieważ mogą być bardzo drażniące dla skóry psa.

Niektóre psy mają bardzo wrażliwą skórę i najlepiej spłukać je wodą i osuszyć ręcznikiem, aby usunąć nadmiar brudu i oleju.

Jak kąpać psa – poszczególne etapy

Bez względu na to, jakiej rasy jest twój pies, prawdopodobnie wkrótce go wykąpiesz. Poniższe kroki szczegółowo opisują, jak to się robi.

Szczotkowanie – Zacznij od wyczesania psa od głowy do ogona. Będziesz usuwał nadmiar sierści i rozluźniał brud. Szczotkowanie usuwa również kudły i zmatowiałą sierść z dłuższej sierści, która może zatrzymywać wodę i podrażniać skórę.

Używaj ciepłej wody, nie gorącej – Upewnij się, że kąpiesz psa tak, jak robisz to w przypadku dzieci. Skóra psa jest dość wrażliwa na ciepło i używanie wody o tej samej temperaturze, której używasz ty w kąpieli będzie prawdopodobnie nieprzyjemnie gorąca dla twojego psa.

Używaj odpowiedniego szamponu – Jak opisano powyżej, wybierz odpowiedni szampon dla swojego psa i używaj go oszczędnie. Wmasuj go w sierść i skup się na obszarach z grubą sierścią lub miejscach, które wydają się być najbrudniejsze. Unikaj oczu, nosa i ust.

Dokładnie spłucz – pamiętaj o spłukaniu całego szamponu. Wszystko, co zostanie, prawdopodobnie wysuszy skórę psa. Zachowaj ostrożność podczas moczenia psa i płukania. Większość psów nie lubi być spryskiwana.

Wysusz ręcznikiem lub na powietrzu – Nie używaj suszarki. Większość psów tego nie lubi, a ryzyko poparzenia skóry psa jest wysokie. Delikatne pocieranie ręcznikiem wystarczy. Następnie pozwól im wyschnąć na powietrzu w wygodnym miejscu.

Nagradzaj je – używaj wielu delikatnych tonów i radosnego głosu, aby pomóc swojemu psu w kąpieli. Kiedy skończysz, nie zapomnij dać im dużo pochwał, a nawet trochę poczęstunku za znoszenie tak niewygodnego zachowania.

Często zadawane pytania

 1. Jak często kąpać psa kundelka?

  Częstotliwość zależy od sierści pieska, długowłose będą wymagały częsty kąpieli co 2-3 miesiące, u krótkowłosych wystarczy zastosować ogólne płukanie czystą wodą bez szamponu.

 2. Jak często kąpać psa z włosem?

  Psy z włosami powinny być kąpane co 4 – 6 tygodni. Dodatkowo dbanie o sierść psa poprzez szczotkowanie i czesanie może pomóc w utrzymaniu sierści psa w czystości między kąpielami.

 3. Jak często kąpać psa shih tzu?

  Zazwyczaj shih tzu należy kąpać co trzy tygodnie, aby zachować zdrową skórę i włosy oraz uniknąć powstawania nieprzyjemnych zapachów.

 4. Jak często kąpać psa maltańczyka?

  Niezależnie od tego czy masz szczeniaka, czy dorosłego Maltańczyka kąpiele powinny odbywać się raz na 3 tygodnie.

ZOBACZ TAKŻE