WesołeZwierzakiPiesCiekawostki o psachJak oduczyć psa szczekania na inne psy? Sprawdzone metody!

Jak oduczyć psa szczekania na inne psy? Sprawdzone metody!

To może być bardzo frustrujące, gdy wyprowadzasz psa na spacer, ale musisz walczyć z nim co kilka minut, ponieważ szczeka lub rzuca się na inne psy.

Sprawdź co powinieneś zrobić w takiej sytuacji i dlaczego psy zachowują się w ten sposób.

Jest to zwykle oznaka strachu, który może potęgować fakt, że jest na smyczy, a co za tym idzie nie ma możliwości wydostania się z tej sytuacji.

Jak ze wszystkim, aby zmienić tę instynktowną reakcję Twój pies będzie wymagał treningu. Będzie musiał nauczyć się kojarzyć spotykanie innych psów na smyczy z czymś zabawnym, a nie przerażającym.

Na początek omówimy dokładnie, dlaczego Twój pies reaguje w ten sposób na inne psy na smyczy, wskazówki dotyczące chodzenia z psem, aby zminimalizować prawdopodobieństwo takiego zdarzenia oraz jak możesz nauczyć psa innych pozytywnych reakcji.

Dlaczego pies reaguje szczekaniem na inne psy?

Chociaż istnieje wiele powodów, dla których Twój pies może reagować w ten sposób, zdecydowanie najczęstszym jest strach.

Spotyka niezwykłego psa, którego nie zna, a ponieważ są na smyczy, nie mają możliwości ucieczki z sytuacji, jeśli ten inny pies rzuci im wyzwanie. Psy nauczyły się przez doświadczenie, że zachowanie agresywne odstrasza inne psy i ludzi.

Z ich instynktem walki lub ucieczki ograniczonym do walki w tej sytuacji, próbują odstraszyć drugiego psa jako środek ostrożności, aby się chronić.

Ich strach w tej sytuacji może być również spotęgowany przez sposób, w jaki wielu z nas wyprowadza nasze psy. Psy uważają podchodzenie bezpośrednio do innego psa za niegrzeczne i agresywne.

Gdy idziemy z psem po ścieżce, bezpośrednio w stronę innej osoby wyprowadzającej psa po ścieżce, stawiamy go w agresywnej sytuacji.

Strach nie jest jedynym powodem, dla którego Twój pies może szczekać i rzucać się na inne psy, będąc na smyczy.

Drugim najczęstszym powodem takiego zachowania jest frustracja, ponieważ chcą bawić się z tym potencjalnie ekscytującym nowym przyjacielem.

Jednak zazwyczaj po charakterze szczekania psa, a także ogólnie jego zachowaniu można stwierdzić czy jest bojaźliwy, czy szuka zabawy.

Jeśli są gotowi do zabawy, prawdopodobnie również zaczną żartobliwie skakać na ciebie, aby spróbować zaangażować ciebie w grę.

[irp]

Strategie spacerowania, aby oduczyć psa szczekania

Możesz znacznie zmniejszyć prawdopodobieństwo, że Twój pies zaangażuje się w tego typu zachowania, stosując kilka prostych strategii podczas spacerów.

1. Unikanie innych psów

Oznacza to unikanie chodzenia po chodnikach, na których mogą mijać inne psy lub zmieniać trasę, jeśli często spotykasz psa, który wywołuje tego rodzaju zachowanie u Twojego psa.

Dobrym pomysłem jest również po prostu zachować czujność na inne psy zbliżające się do Twojej psa, a następnie zmienić trajektorię spaceru, aby oba psy miały nieco większy dystans i unikały zbliżania się do siebie.

2. Zachowaj spokój

Lęk jest zaraźliwy, dlatego ważne jest również, aby zachować spokój, gdy widzisz zbliżające się inne psy.

Jeśli spotykanie innych psów poza domem jest również dla ciebie wyzwalaczem strachu, albo w wyniku wcześniejszych doświadczeń życiowych, albo z zachowania twojego psa, twój pies poczuje ten strach i niepokój, a to zaostrzy jego własny.

Zachowanie spokoju pomoże Twojemu psu zachować spokój i zapewni Ci przytomność umysłu, aby lepiej radzić sobie z daną sytuacją.

3. Kontrola smyczy

Dla wielu z nas naturalnym odruchem, kiedy zaczynamy zbliżać się do innych psów jest skracanie psiej smyczy.

Następnie często ciągniemy za smycz, aby trzymać psa blisko nas, zwłaszcza jeśli skacze. Oba te działania mogą pogorszyć sytuację, ponieważ ponownie pokazujemy naszemu psu, że zbliżanie się innego psa jest momentem, którego należy się obawiać, a to może skutkować negatywnymi działaniami.

4. Unikaj polecenia „siad”

Kiedy zobaczysz zbliżającego się innego psa możesz również ulec pokusie, aby nakazać swojemu psu usiąść i pozostać, trzymając go blisko siebie, gdy inny pies przechodzi.

Ale to może zwiększyć ich niepokój, ponieważ znowu są bezsilni, ponieważ zagrożenie jest w pobliżu, a one nie mogą nic zrobić.

Lepszym podejściem jest odwrócenie uwagi psa innymi zajęciami, takimi jak gra szkoleniowa. Jeśli jest zaangażowany w zabawę, ten drugi pies będzie wydawał się znacznie mniej ważny.

5. Niech spacery będą wyzwaniem i zabawą

Dbanie o to, aby spacery były zabawne może również odwrócić uwagę psa od potencjalnego zagrożenia ze strony innych psów, ponieważ będą one zbyt zajęte skupianiem się na tobie.

Zmieniaj prędkość, zataczaj koła i cofaj się, przechodź przez różne tereny i walcz z przeszkodami. Wszystkie te czynności pomogą utrzymać uwagę psa na tobie, a nie na innych potencjalnych zagrożeniach.

6. Bądź świadomy podniecenia psa

Dobrym pomysłem jest również zwrócenie uwagi na to, że Twój pies jest w stanie podwyższonego podniecenia, który prawdopodobnie nasili jego reakcję strachu kiedy zauważy innego psa.

Sytuacje pobudzające adrenalinę, takie jak niedawne negatywne spotkanie z innym psem lub nawet zwykła zabawa z innymi psami we wspólnych przestrzeniach lub szczekanie na przechodniów zza ogrodzenia mogą zalać organizm psa adrenaliną. 

Może to pozostać w ich systemie przez kilka dni i sprawić, że będą bardziej skłonni reagować agresywnym strachem, gdy spotykają inne psy na smyczy.

Jeśli podejrzewasz, że Twój pies jest w stanie podwyższonego podniecenia, zwróć szczególną uwagę na spacerach. Dobrym pomysłem może być również ogólne ograniczenie ich narażenia na tego rodzaju sytuacje podnoszące poziom adrenaliny.

[irp]

Wytresuj psa, aby reagował inaczej na inne psy

Oprócz modyfikowania sposobu wyprowadzania psa w celu ograniczenia prawdopodobieństwa angażowania się w tego typu zachowania, możesz również proaktywnie szkolić psa, aby reagował inaczej w tej samej sytuacji.

Kluczem do tego szkolenia jest nauczenie psa kojarzenia widzenia innych psów na smyczy jako oznaki czegoś pozytywnego lub zabawnego, a nie oznaki czegoś negatywnego lub zagrażającego.

Trening będzie polegał na zabraniu psa w pobliże innego psa. Na początku twój pies powinien widzieć drugiego psa z bezpiecznej odległości.

Drugi pies nie powinien jednak bezpośrednio zbliżać się do Twojego psa ani krążyć wokół niego. Oba te zachowania są nieodpowiednimi sytuacjami, które przytłoczą twoje wysiłki w szkoleniu psa.

W tej bezpiecznej odległości pozwól swojemu psu zauważyć obecność drugiego psa i w razie potrzeby nakaż mu zachować spokój.

Obserwując drugiego psa w spokojnym stanie, zwróć na siebie jego uwagę i daj mu smakołyk jako nagrodę za jego zachowanie.

Będziesz musiał zwrócić jego uwagę i nagrodzić kilka razy w ciągu kilku minut, kiedy obserwował psa, więc upewnij się, że podzielisz smakołyki na bardzo małe kawałki.

Częstotliwość podawania smakołyku jest ważniejsza niż jego wielkość. Gdy odniesiesz sukces, możesz zacząć zastępować niektóre smakołyki pochwałami. Kiedy odniosłeś sukces, nadszedł czas, aby stopniowo zbliżyć się do innego psa i powtórzyć czynność.

Nie poruszaj się zbyt szybko, ponieważ poważna wpadka może spowodować, że będziesz musiał zacząć wszystko od nowa.

Korzystając z tego procesu, z czasem Twój pies zacznie kojarzyć widywanie innych psów na smyczy z pochwałą i nagrodą, a nie negatywnością i strachem.

[irp]

Końcowe przemyślenia

Powstrzymanie psa przed szczekaniem i rzucaniem się na inne psy, gdy jesteś na smyczy jest kwestią świadomości.

Kluczem jest unikanie sytuacji, które mogą wywołać u psa reakcję strachu, a także uczenie go, aby kojarzył spotykanie innych psów na smyczy z pozytywnymi interakcjami, a nie negatywnością i strachem.

Jednak nawet najlepiej wyszkolone psy mogą w niektórych sytuacjach poddać się instynktowi strachu. Jeśli znacznie większy pies zacznie rzucać się na niego i szczekać, nierozsądnie jest oczekiwać, że nie podda się instynktowi strachu.

Kiedy Twój pies jest opanowany strachem i reaguje instynktownie, najlepszą rzeczą jaką możesz zrobić jest odprowadzenie go na bezpieczną odległość, gdzie presja i niepokój zmaleją, a pies jest w stanie lepiej reagować i słyszeć Twoje polecenia.

ZOBACZ TAKŻE