WesołeZwierzakiPiesCiekawostki o psachDlaczego pies się trzęsie? Czy to powód do niepokoju?

Dlaczego pies się trzęsie? Czy to powód do niepokoju?

Tak jak my, psy mogą trząść się z podekscytowania lub strachu lub drżeć z zimna. Czasami przyczyna może być medyczna i trochę bardziej skomplikowana.

Jak zawsze, jeśli zachowanie Twojego psa jest nietypowe lub masz jakiekolwiek powody, by podejrzewać, że coś jest nie tak, zadzwoń do lokalnego weterynarza i przeprowadź badanie swojego zwierzaka.

Przyjrzymy się niektórym z najczęstszych powodów, dla których pies drży.

Dlaczego pies się trzęsie

Oto najczęstsze powody, dla których psy się trzęsą i co możesz zrobić, aby im pomóc.

1. Zimno

Najprostsza odpowiedź na pytanie „Dlaczego mój pies się trzęsie?” jest to, że jest mu zimno. Drżenie w zimnym otoczeniu jest mimowolną reakcją mającą na celu wywołanie pompowania krwi w celu podniesienia temperatury ciała i zapobiegania hipotermii. Mniejsze psy, takie jak chihuahua, york mogą być bardziej podatne na dreszcze niż większe rasy ze względu na brak masy ciała i izolacji.

Co powinieneś zrobić: Jeśli Twój pies nie radzi sobie dobrze na mrozie, rozważ ograniczenie wypuszczania go na dwór. Sweter lub płaszcz dla psa mogą również pomóc im zachować ciepło i złagodzić dreszcze. Daj im także ciepłe miejsce do zwinięcia się w kulkę, legowisko dla psa z ciepłym kocem może załatwić sprawę w zimną noc.

[irp]

2. Podekscytowanie

Niektóre psy drżą, gdy są szczęśliwe lub podekscytowane. Do końca nie wiadomo dlaczego tak się dzieje, ale jedna z teorii głosi, że jest to zewnętrzna manifestacja intensywnych emocji. Nie ma niebezpieczeństwa w tego typu dreszczach, najprawdopodobniej ustaną, gdy się uspokoją.

Co powinieneś zrobić: W większości przypadków możesz spokojnie zignorować tego typu dreszcze. Jednak ekspert od psich zachowań Cesar Millan ostrzega, że Twój pies może stać się nadmiernie podekscytowany i nadpobudliwy, jeśli to zachowanie nie zostanie powstrzymane.

3. Stres, niepokój

Inne intensywne emocje, które mogą powodować dreszcze to strach i niepokój. W tym przypadku dreszcze nie są szkodliwe same w sobie, ale stres nie jest dobry dla psa bardziej niż dla Ciebie.

Co powinieneś zrobić: Postaraj się uspokoić psa i jeśli to możliwe usunąć źródło stresu. Jeśli Twój pies ma skłonność do drżenia na przykład podczas burzy, spróbuj uspokoić go, wprowadzając zabawki terapeutyczne lub maskując odgłosy grzmotów.

Ogólnie rzecz biorąc, jeśli zauważysz, że coś konsekwentnie powoduje, że twoje szczenię drży spróbuj przekierować jego uwagę. Psy są również bardzo spostrzegawcze i jeśli jesteś zestresowany, niespokojny lub przestraszony są bardzo dobre w naśladowaniu twoich emocji.

4. Szukanie uwagi

Jeśli pospiesznie pocieszysz psa za każdym razem, gdy się trzęsie może się nauczyć, że dreszcze to dobry sposób na zwrócenie Twojej uwagi. Niektóre psy nawet specjalnie się trzęsą, błagając o jedzenie, aby zdobyć współczucie.

Co powinieneś zrobić: Chociaż to zachowanie nie jest szczególnie szkodliwe, wzmacnianie go nie jest dobrym pomysłem. Jeśli nie ma innego powodu, dla którego twój pies może się trząść, najlepiej zignorować to zachowanie.

[irp]

5. Ból lub choroba

Dreszcze mogą oznaczać, że Twój pies odczuwa ból lub cierpi na chorobę. Dreszcze i drżenie mięśni mogą być objawami poważnych schorzeń, takich jak nosówka, hipoglikemia, choroba Addisona i choroba zapalna mózgu, a także bardziej powszechne dolegliwości, takie jak rozstrój żołądka.

Ciągłe dreszcze mogą być oznaką uogólnionego zespołu drżenia, zwanego również zespołem wstrząsów, przewlekłej choroby, którą można leczyć za pomocą leków.

Co należy zrobić: Poszukaj innych oznak choroby lub urazu. Jeśli dreszczowi towarzyszy nietypowe zachowanie, natychmiast skontaktuj się z weterynarzem.

6. Starość

Często zdarza się, że osłabienie mięśni nóg powoduje drżenie wraz z wiekiem psa, ale dreszcze mogą być również oznaką zapalenia lub bólu stawów.

Co powinieneś zrobić: Jeśli zauważysz, że twój starzejący się piesek zaczyna się trząść, najlepiej udaj się do weterynarza.

Drżenie, a napady padaczkowe

Normalne dreszcze i drżenie to coś zupełnie innego niż napad, podczas którego mięśnie napinają się, a pies traci zarówno mobilność, jak i świadomość otoczenia. Jeśli podejrzewasz, że twoje szczenię ma napad i nie jest jeszcze leczone z powodu napadów padaczkowych, zabierz je do weterynarza jak najszybciej.

Leczenie

Leczenie trzęsącego się psa będzie się różnić w zależności od przyczyny. W przypadku psa, który jest zmarznięty lub podekscytowany, leczenie może być tak proste, jak rozgrzanie go lub uspokojenie. Jeśli to nie pomaga, to prawdopodobnie czas na wizytę u weterynarza.

Istnieje kilka znaków ostrzegawczych, które informują nas, że pora iść do weterynarza raczej wcześniej niż później. Zadzwoń od razu do weterynarza, jeśli:

  • Drżeniu psa towarzyszą inne objawy, takie jak letarg, niepokój, biegunka, utykanie lub wymioty.
  • Drżenie twojego psa przeszkadza w normalnym zachowaniu, takim jak zabawa lub spanie.
  • Twój pies zaczyna się trząść po spożyciu czegoś niezwykłego.
  • Twój pies wydaje się być zdenerwowany, gdy się trzęsie. Zwróć szczególną uwagę na „ sygnały uspokajające ”, takie jak dyszenie po stresie, oblizywanie warg lub odciąganie uszu.

Jeśli twój pies jest chory lub ranny, leczenie prawdopodobnie będzie wymagało pomocy weterynaryjnej. Twój weterynarz może zalecić odpoczynek, masaż, a nawet operację – wszystko zależy od przyczyny drżenia psa.

[irp]

Podsumowanie

Chociaż większość przyczyn drżenia u psów jest stosunkowo nieszkodliwa, najlepiej jest skontaktować się z weterynarzem, jeśli zastanawiasz się: „Dlaczego mój pies się trzęsie?” Mogą wyjaśnić, co powoduje, że pies drży, a także odkryć, czy dzieje się coś poważnego. Nawet jeśli nie ma powodów do niepokoju, będziesz mieć spokój, gdy uzyskasz ocenę weterynarza.

ZOBACZ TAKŻE