WesołeZwierzakiPiesCiekawostki o psachSprawdź dlaczego pies goni i gryzie swój ogon. Jakie są przyczyny takiego...

Sprawdź dlaczego pies goni i gryzie swój ogon. Jakie są przyczyny takiego zachowania?

Niezależnie od tego, czy jesteś w parku, czy w salonie, szanse na zobaczenie psa goniącego za swoim ogonem zdarza się bardzo często. Czasami jest to kilka entuzjastycznych pętli w odpowiedzi na pozornie ekscytujące wydarzenie.

Innym razem może wyglądać bardziej jak niekończący się cyklon, gdy pies biega za ogonem, dopóki nie znajdzie nowego rozproszenia.

Jako psi rodzic prawdopodobnie masz kilka pytań dotyczących tego szczególnego zachowania, a konkretnie: dlaczego pies goni swój ogon? Czy to dlatego, że się nudzą, wypalają dodatkową energię, czy dla zabawy?

Już się nie zastanawiaj! Zagłębiamy się w cztery najczęstsze powody, dla których pies może być tak zafascynowany ogonem.

Nuda

Najprawdopodobniej brakuje mu stymulacji umysłowej, szuka uwagi lub po prostu próbuje spalić nadmiar energii. Tak jest w przypadku wielu psów — zwłaszcza młodszych i szczeniaków. Często te psy uważają, że bieganie w kółko to świetna zabawa!

Dla szczeniąt, które mogą jeszcze nie rozpoznać ogona jako części ciała może to być nawet źródłem zabawy. Widzą rozmyty obiekt na ich obrzeżach i zakładają, że jest to kolejne zwierzę, które warto gonić.

Stan zdrowia

Jeśli od czasu do czasu pies biega za ogonem, jest to całkowicie normalne. Jeśli jednak to zachowanie jest stałe, może sygnalizować poważniejszy problem. Według weterynarza, dr. Steve’a Weinberga, „obsesyjna pogoń może być spowodowane anomalią mózgu podobną do aktywności napadowej, a nawet raka.”

Niektórzy eksperci uważają, że pogoń za ogonem może nawet sygnalizować chorobę psychiczną u psów. Jak donosi The Guardian, obsesyjne bieganie za ogonem jest uważane za objaw zaburzenia obsesyjno-kompulsywnego u psów.

Niekontrolowane zachowanie może stać się autodestrukcyjne, w wyniku czego psy uszkadzają ogony. Jeśli uważasz, że pies obsesyjnie biega za ogonem, skonsultuj się z weterynarzem, także behawiorysta może w tym przypadku pomóc.

Genetyka

Może istnieć związek między kompulsywnym uganianiem się za ogonem, a wysokim poziomem we krwi cholesterolu. Naukowcy odkryli, że 15 psów próbujących złapać ogony, które obserwowali miało znacznie wyższy poziom cholesterolu całkowitego oraz cholesterolu o wysokiej i niskiej gęstości. Trzeba przeprowadzić więcej badań nad związkiem genetycznym, niemniej jednak było to interesujące odkrycie.

Pamiętaj, że istnieje wiele powodów, dla których Twój zwierzak gania za ogonem. Jeśli wychodzisz razem z psem na zewnątrz, aby dużo ćwiczyć i bawić się razem, ale nadal zauważasz to zachowanie, warto mieć oko na swojego przyjaciela.

Jeśli obserwujesz, jak twój piesek goni za własnym ogonem w obsesyjny, nieustanny sposób, możesz udać się do weterynarza, aby upewnić się, że nie ma nic złego w tym zachowaniu.

Pasożyty

Pies, który ma pasożyty, takie jak pchły lub kleszcze może częściej biegać za ogonem i z tego powodu bardzo często też pies gryzie ogon.

Podczas, gdy psy częściej siadają i próbują wykrzywić swoje ciało w taki sposób, aby dotrzeć do swędzącego miejsca, na początku mogą próbować biegać za ogonem.

Jeśli zauważysz, że pies próbuje gryźć ogon, sprawdź, czy nie ma żadnych oznak pasożytów i skontaktuj się z weterynarzem, aby zbadał Twojego czworonoga.

Czy u niektórych ras gonienie ogona jest częstsze?

Według tego artykułu opublikowanego w National Center for Biotechnology Information istnieją dowody na to, że rasy takie jak owczarki niemieckiebulteriery i owczarki anatolijskie częściej biegają za ogonami.

Istnieją również wskazówki, że jest to powszechne u ras terierów, takich jak biały terier West Highland i teriery Jack Russell, ale obecnie nie ma wystarczających danych statystycznych, aby to potwierdzić.

Spróbuj zniechęcić psa do takiego zachowania

Chociaż gonienie za własnym ogonem może wydawać się nieszkodliwe i może zapewnić świetną rozrywkę Twojemu psu, ważne jest również monitorowanie tego zachowania, najgorzej jest wtedy, gdy pies gryzie ogon..

Jeśli pies widzi swój ogon jako zdobycz, może go ugryźć. W ogonie psa znajduje się wiele małych kości, które mogą zostać uszkodzone lub złamane, jeśli dojdzie do ugryzienia.

Tak więc, jeśli zauważysz, że Twój pupil jest blisko złapania ogona, reaguj na taka sytuację, ponieważ jak pisaliśmy wyżej może ona prowadzić do urazu.

ZOBACZ TAKŻE