Czy znasz wiek swojego psa? Naukowcy twierdzą, że mnożenie przez 7 to nonsens. Metoda 15–105 jest poprawna

Bartek Sz 3 Min Czytania

Pewnie zastanawiałeś się nad tym kilka razy w towarzystwie swojego czworonożnego przyjaciela. Ile miałby lat, gdyby jego wiek przeliczyć na lata ludzkie?

Kiedyś tradycją było, że wystarczyło pomnożyć osiągnięte lata psiego przyjaciela przez siedem, ale to bzdura. Jak więc poprawnie obliczyć wiek psa? Odpowiedź nie jest taka jasna.

Pies to naprawdę jeden z najlepszych przyjaciół człowieka i towarzysz dnia codziennego. W końcu przeżyjesz z nim część swojego życia i jeśli nie wydarzy się nic złego, będzie przy Tobie średnio przez ponad 10 lat, a to na pewno nie jest mało czasu.

Przelicz to jeszcze raz poprawnie

Przeliczenie siedmioletnie zostało odrzucone zarówno przez naukowców, jak i lekarzy weterynarii. Zamiast tego wybiera się metodę 15 (pies) – 105 (człowiek). Właściwie z liczbami działa to zupełnie inaczej.

Pierwszy rok życia psa postrzega się jako 16 lat ludzkich. W drugim roku pies osiągnie około 24 rok życia człowieka. Każdy kolejny rok dodaje kolejne 4 lata do 24.

Ale żeby było jeszcze bardziej skomplikowanie, starzenie się psów przebiega inaczej u poszczególnych ras. Należy również wziąć pod uwagę wielkość psa. Ogólnie rzecz biorąc, rasy duże starzeją się szybciej niż rasy małe.

Znajomość wieku psa jest ważna

I dlaczego w ogóle ważne jest, aby wiedzieć, ile lat ma Twój pies w latach ludzkich? W ten sposób będziesz miała lepsze pojęcie o tym, jak właściwie powinnaś go traktować.

Czy zastanawiałeś się, kiedy pies zaczyna się starzeć? Jeśli nie cierpi na poważne problemy zdrowotne, prawie nic praktycznie nie zauważysz. Jest to jednak bardzo ważne z wielu powodów.

Ogólnie można powiedzieć, że pierwsze oznaki starzenia się psa zaczynają pojawiać się około siódmego roku życia psa. Starość przychodzi bardzo cicho, ale zdecydowanie należy na nią zareagować.

Zmiana diety i bodźców

Prawdopodobnie najważniejszym aspektem, na którym powinieneś się skupić jest jakość żywności. Gdy Twój psi przyjaciel stopniowo osiągnie wiek seniora, zapewnij mu odpowiednie żywienie.

W tej kuracji dla seniorów znajdziemy granulaty oraz wszelkiego rodzaju przetwory. Zostały opracowane tak, aby zapewnić psu wszystko, czego będzie potrzebował jesienią swojego życia.

Wybieraj czynności, zabawy w zależności od tego, jak długo będzie w stanie je wykonywać, zwróć uwagę, czy jest bardziej zmęczony i czy dane zadanie, zabawa nie szkodzi mu na układ mięśniowo-szkieletowy.

Zabierz go na badania profilaktyczne. Gdy tylko Twój pies osiągnie podeszły wiek, dobrze jest zapewnić mu odpowiednią opiekę weterynaryjną.

I na koniec, nie pozwól, aby nic nie robił. Wymyśl dla niego zabawy, pozwól mu wyglądać przez okno, wspomagaj pracę jego mózgu różnymi czynnościami, aby jak najdłużej zachował siły witalne.

Udostępnij