Czy to prawda, że ​​psy są bardziej czułe niż koty?

Bartek Sz 9 Min Czytania
pies i kot

Niezależnie od tego, czy chodzisz na spacery z psiakiem, czy też cieszysz się terapeutycznymi częstotliwościami mruczenia kociaka, zarówno koty, jak i psy mogą zapewnić całą masę futrzanej miłości.

To powiedziawszy, nadal toczy się debata na temat tego, które zwierzęta są bardziej czułe: psy czy koty? Żyją z ludźmi od tysięcy lat, a jednak cały szereg czynników może wpływać na ich zachowanie wobec nas.

Czy koty są tak czułe jak psy?

Koty mogą być równie czułe, jak każdy psiak. Niedawne badania wykazały, że koty rzeczywiście rozpoznają głos swojego właściciela i w odpowiedzi odwracają uszy i głowę w jego kierunku. Stwierdzono również, że w tym danym momencie ich źrenice rozszerzają się z podniecenia.

Naukowcy zasugerowali również, że kiedy kot wygląda na niezadowolonego, dzieje się tak dlatego, że jego mięśnie twarzy są rozluźnione, czyli są zadowolone. Okazuje się, że przez cały czas źle to odczytywaliśmy!

Kiedy kot wita cię ospałym i zrelaksowanym mrugnięciem, jest to ostateczny symbol uczucia i zaufania – jest świadomy twojej obecności i nie stanowisz zagrożenia. Mrugaj powoli, a będziesz mówić tym samym językiem.

Koty mogą pokazać, że kochają swoich właścicieli na wiele innych pięknych sposobów: może to być mruczenie, gdy coś im sprawia przyjemność, ocieranie się o ciebie lub (być może niechciany) prezent w postaci martwego ptaka lub gryzonia.

Ten okazjonalny prezent od naszych mruczków jest w rzeczywistości symbolem ich uczucia. Nie wolno nam zapominać, że koty są urodzonymi myśliwymi, a przynosząc nam krwawe prezenty chcą okazać nam miłość.

To ich dar dla nas i sposób na pokazanie, że jesteśmy dla nich ważni, wiemy, że to brzmi dziwnie, ale to prawda.

Dlaczego większość twierdzi, że koty są mniej czułe niż psy?

Oczywiście nauka i naturalny instynkt mają wiele odpowiedzi. Znany również jako „substancja przytulająca” lub „cząsteczka miłości”, hormon oksytocyna bez wątpienia odgrywa pewną rolę.

Ssaki uwalniają oksytocynę, gdy czują miłość lub uczucie do kogoś lub czegoś, a według ostatnich badań psy produkują pięć razy więcej tego hormonu niż koty po zobaczeniu swojego właściciela.

Psy są z natury bardzo towarzyskimi stworzeniami i odziedziczyli to od swoich wilczych przodków. Najbardziej charakterystyczną oznaką wzrostu poziomu oksytocyny u psów jest gorączkowe machanie ogonem, gdy ich właściciel wchodzi do pokoju, nawiązuje kontakt wzrokowy lub podskakuje, gdy jest podekscytowany twoim widokiem.

Nauka odczytywania tych znaków i reagowania na nie może stworzyć nierozerwalną więź między psem, a człowiekiem na nadchodzące lata.

Oksytocyna jest znacznie bardziej złożona, niż możemy sobie wyobrazić i dopiero zaczynamy rozumieć rolę, jaką odgrywa u wszystkich ssaków.

Z biegiem czasu koty nawiązują nierozerwalne więzi ze swoimi właścicielami, może to potrwać trochę dłużej niż w przypadku pieska. Powszechnie uważa się, że koty nie kochają swoich właścicieli, ale dynamika jest nieco inna.

Ogólnie rzecz biorąc, koty są stworzeniami wzajemnymi. Jeśli czują się źle traktowani, będą trzymać się z daleka i tutaj mogą się różnić od psów.

Z czasem, cierpliwością i miłością koty reagują pozytywnie na swoich właścicieli i z pewnością potrafią przezwyciężyć wszelkie powściągliwe zachowanie do odpowiedniego właściciela.

Czy koty kochają swoich właścicieli tak jak psy?

Koty postrzegają nas jako swoją zastępczą rodzinę

Koty z pewnością uwielbiają swoich właścicieli, jeśli odpowiednio są traktowane, jednak ludzie odgrywają dla psów inną rolę niż dla kotów. Z ludźmi, których kochają i którym ufają, koty będą naturalnie postrzegać siebie jako nauczyciela lub postać rodzica. W rzeczywistości jesteśmy ich zastępczą rodziną.

Uważa się, że kiedy kot jest spokojny, komunikuje swoim ludzkim towarzyszom, że istnieje między nimi związek macierzyński. To naprawdę piękne, jeśli się nad tym zastanowić.

Droga natury polega na tym, że kot postrzega nas jako swoją zastępczą rodzinę i musi się nami zaopiekować. Z pewnością różni się to od sposobu, w jaki psy okazują swoją miłość do ludzi – ale mimo wszystko jest to miłość.

Jednym ze sposobów, w jaki właściciele mogą pomóc swoim kotom w nawiązywaniu kontaktów towarzyskich, jest zrozumienie ich instynktownej natury i bawienie się z nimi.

Używaj zabawek, które pozwalają Twojemu kotu na polowanie, takich jak zabawa z piórami na pręcie lub zabawkowa mysz na sznurku, mogą one zdziałać cuda, zaspokajając jego potrzebę towarzystwa i miłości oraz pomagając budować więź między wami.

Psy widzą nas jako liderów swojej „sfory”

Psy bez wątpienia stały się symbolem lojalności, czy po prostu „najlepszym przyjacielem człowieka”. Psy domowe mają instynkt stadny.

Lojalność w stadzie ma ogromne znaczenie dla przetrwania na wolności – wyjaśniałoby to, dlaczego psy będą dokładać wszelkich starań, aby Cię chronić i dbać o Ciebie. Chociaż psy słyną z dozgonnej wierności, ważne jest, aby zrozumieć naszą rolę jako lidera stada.

Jednym z powodów, dla których psy od tak dawna są popularnymi zwierzętami domowymi, jest to, że podobnie jak my, doceniają znaczenie rodziny. Szukają u nas potwierdzenia miłości o wiele bardziej niż koty – czy to szukając kontaktu wzrokowego, podążając za nami, czy przynosząc nam swoją ulubioną zabawkę.

Psy mogą nauczyć się żyć w harmonii z wieloma ludźmi naraz, a to może być coś, czego jako właściciel szukasz u swojego zwierzaka.

Z nami na czele stada psy oczekują, że będziemy kontrolować wszystkie zmienne w ich życiu. Kiedy przychodzi czas na spacery, decydowanie, kiedy jedzą, kiedy jest czas na zabawę lub kiedy trzeba się zdyscyplinować – wszystko zależy od nas.

To z kolei może stanowić wyzwanie dla właścicieli psów – na przykład przebywanie poza domem przez wiele godzin może powodować lęk separacyjny u czworonożnego przyjaciela. Jednak w przypadku kotów rzadko stanowi to problem, ponieważ nie są one tak bardzo zależne od naszego towarzystwa.

Zostanie właścicielem psa jest prawie jak zawarcie z nim umowy społecznej; jeśli nie jesteś w pełni oddany wymaganiom, których od ciebie wymagają, najlepiej zastanów się, czy jesteś gotowy wziąć na siebie taką odpowiedzialność.

Silny psi rodzic jest bezinteresowny i instynktowny, trochę jak bycie ludzkim rodzicem. Z kolei twoja wataha będzie ci całkowicie ufać i szanować, o ile dasz im jasne granice i stawiasz ich dobro na pierwszym miejscu.

Czy koty są bardziej lojalne niż psy?

Pod pewnymi względami, w które możesz nie uwierzyć, koty są niewątpliwie lojalne. Koty cenią stabilność i pokładają dużo zaufania i lojalności w właścicielu, który może im to zaoferować.

Niezależnie od tego, czy oznacza to zaoferowanie bezpiecznego miejsca, które mogą nazwać domem, czy zapewnienie im przestrzeni, której potrzebują – z pewnością możesz poprawić relacje, lepiej rozumiejąc instynktowną naturę swojego kociego przyjaciela.

Koty są potomkami znacznie bardziej samotnych stworzeń niż psy, a posiadanie bezpiecznego miejsca do życia jest ich priorytetem numer jeden. Gdy zdobędziesz zaufanie kota, on z kolei ci zaufa i możesz mieć nierozerwalną więź podobną do tej z psem.

Czy psy są bardziej czułe i kochające niż koty?

Czy psy naprawdę są bardziej czułe niż koty, czy to nieprawda? Istnieje powszechny stereotyp, że koty są mniej kochające niż psy. Jest to jednak całkowicie błędne przekonanie i jest o wiele bardziej złożone niż sobie wyobrażasz

Wygląda na to, że koty są po prostu źle rozumiane i jeśli zrozumiemy fundamentalne różnice między nimi, będziemy mogli wiedzieć, który najlepiej pasuje do nas jako właściciela zwierzaka.

Ogólnie rzecz biorąc, psy są o wiele bardziej gotowe do okazania komuś swojego oddania i mają naturalną skłonność do spotkań towarzyskich i polowań w stadach dzięki swoim wilczym genom.

Z drugiej strony koty są potomkami drapieżników terytorialnych, które wolą znać swoje tereny łowieckie. Kiedy już zapoznają się ze swoją przestrzenią i otoczeniem mogą kochać jak każdy pies.

Pod względem temperamentu i potrzeb koty i psy nie mogłyby się bardziej różnić. Zrozumienie, że koty są bardziej samotnymi stworzeniami może być pozytywne, szczególnie jeśli pracujesz przez wiele godzin lub nie możesz ponosić odpowiedzialności związanej z posiadaniem psa.

Koty są całkiem szczęśliwe, gdy zostają same i odkrywają zakamarki naszego domu, podczas gdy psy wymagają znacznie większego wkładu. To wszystko warto wziąć pod uwagę przed podjęciem decyzji o zostaniu rodzicem zwierząt domowych.

Udostępnij