WesołeZwierzakiKotŻywienie kotówKot i mleko. Czy Twój mruczek może w ogóle pić mleko?

Kot i mleko. Czy Twój mruczek może w ogóle pić mleko?

Jeśli właśnie w Twoim domu pojawił się kot, prawdopodobnie zastanawiasz się: „Czy koty mogą dostawać mleko?”

Odwieczny mit, że mleko i koty idą w parze, został oficjalnie obalony przez weterynarzy i kocich ekspertów.

Niezależnie od tego, jak smaczne może być mleko dla Twojego kota, jest to zła wiadomość dla jego żołądka i układu pokarmowego. Jak się okazuje, większość kotów nie toleruje laktozy.

Mleko dla kota – czy warto podawać kotu mleko krowie?

Podobnie jak ludzie, część kotów mają nietolerancję laktozy, cukru mlecznego znajdującego się w nabiale. Jedyny moment w życiu kota, kiedy jego organizm ma wystarczającą ilość enzymu laktazy do prawidłowego trawienia, to moment narodzin i we wczesnych latach życia.

Następnie powstaje coraz mniej laktazy, co prowadzi do potencjalnie nasilonych powikłań trawiennych. Mimo że czasami koty tolerują mleko i wydają się nim cieszyć, krowie mleko po prostu nie jest dobre dla kotów. Koty nie potrzebują mleka, a potencjalne problemy przewyższają potencjalne korzyści.

Czy kot może pić mleko z kartonu?

Kiedy kot spożywa mleko niestrawiona laktoza pozostanie w jego jelitach, a nie przejdzie do krwioobiegu i będzie fermentować. Tłuste, 2% i odtłuszczone może również dodawać niezdrowe ilości tłuszczu do diety Twojego pupila.

Koty po spożyciu mogą mieć problemy żołądkowo-jelitowe, takich jak rozstrój żołądka, biegunka, wymioty, utrata apetytu, odwodnienie, ból brzucha oraz powodować zmiany w zachowaniu, takie jak zwiększone drapanie.

Podobnie jak ludzie, niektóre koty nie mają problemu kiedy dostaną mleko. Niezależnie od tego, większość lekarzy weterynarii sugeruje inne alternatywy, ponieważ mleko nie ma żadnych korzyści odżywczych dla kotów.

Kiedy kot nie powinien dostawać mleka?

Kocięta żywią się mlekiem matki po urodzeniu. Jedyny moment w życiu kocięta, kiedy jego organizm ma wystarczającą ilość enzymu to moment urodzenia i pierwszych 12 tygodni życia.

Co zamiast mleka powinien pić kot?

Dorosłe koty powinny pić wodę. Woda jest niezwykle ważna dla promowania optymalnej funkcji narządów u kotów. Świetnym sposobem na upewnienie się, że kot ma wystarczającą ilość wody, jest karmienie go mokrym jedzeniem w puszkach. Koty na ogół nie lubią wody, więc mokra karma jest świetna do utrzymywania nawodnienia.

Mleko bez laktozy

Być może widziałeś w supermarketach i sklepach zoologicznych, że można kupić indywidualne mleko dla kotów. Zazwyczaj zawiera ono dużo mniej laktozy lub nie zawierają laktozy. Chociaż jest mniej prawdopodobne, że sprawią, że kot nie zachoruje, jego zawartość tłuszczu jest często wysoka, więc nadal jest szkodliwe dla ich wagi!

Ponieważ mleko bez laktozy dla kota często nie jest kompletnym posiłkiem, kot może otrzymywać za mało ważnych witamin i składników odżywczych, jeśli zdecydujesz się je podawać i zmniejszysz dzienne spożycie kompletnej karmy, jako głównego pokarmu.

Czy mleko może zabić kota?

Jest to mało prawdopodobne. W przeciwieństwie do niektórych pokarmów dla ludzi, które są toksyczne dla kotów – na przykład czekolady – mleko jest stosunkowo bezpieczne i istnieje bardzo mała szansa, że ​​nawet duża ilość może zabić kota.

Czy koty mogą przyjmować mleko kozie?

Ten rodzaj niczym nie różni się od innych typów i ty jako opiekun powinieneś trzymać je poza zasięgiem pupila.

ZOBACZ TAKŻE