Tak więc, nierzadko zdarza się, że właściciele mruczków chcą dzielić się własnym jedzeniem ze swoimi (wyraźnie głodującymi) kocimi towarzyszami, a to tylko po to, by uzyskać chwilę spokoju.
Chociaż jajka są dobrze znane z tego, że są wygodnym i niedrogim sposobem na spożywanie większej ilości białka przez ludzi, co z naszymi kocimi przyjaciółmi? Czy nasze pupile mogą jeść jaja? Czy są one dobre pod względem wartości odżywczej? Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej na ten temat.
Czy koty mogą jeść jajka?
Absolutnie! Jajka są dobrym źródłem tłuszczów, ale jeśli Twój kociak już otrzymuje kompletną i zbilansowaną dietę, nie jest technicznie konieczne karmienie go jajami.
Jako obowiązkowi mięsożercy żywią się oni białkiem zwierzęcym, więc jaja mogą być zdrowym przysmakiem, który jest łatwy do strawienia. Chociaż są pożywne, nie zapewniają zbilansowanej karmy, dlatego powinny być tylko okazjonalnym przysmakiem. Jaja nigdy nie powinny być głównym źródłem pożywienia.
Przeciętny kociak potrzebuje około 150 do 200 kalorii dziennie, a podczas gdy jedno całe jajo to około 90 kalorii, możesz zobaczyć, jak szybko kalorie mogą się sumować dla twojego kotka. Przekąski nigdy nie powinny stanowić więcej niż 10 procent dziennego pożywienia.
Za każdym razem, gdy wprowadzasz do diety nowy dodatek, dobrze jest zacząć od małej ilości i sprawdzić, czy nie występują żadne niepożądane reakcje. Jeśli po kilku tygodniach nie zauważysz żadnych objawów, takich jak drapanie lub wypadanie włosów możesz założyć, że Twój kociak nie jest uczulony.
Wraz z witaminą B12, D i B6, ta bogata w witaminy żywność zawiera również inne niezbędne składniki odżywcze, takie jak żelazo, miedź i cynk. Dostarcza również aminokwasy, kwasy tłuszczowe omega-3, taurynę oraz luteinę, która poprawia wzrok i sprawność mózgu.
Czy koty mogą jeść surowe jajka?
Układ pokarmowy Twojego czworonoga działa znacznie szybciej niż twój, więc w większości przypadków wszelkie bakterie, które zjada, z dużym prawdopodobieństwem przejdą przez niego dość szybko i nie pozostaną w przewodzie pokarmowym wystarczająco długo, aby spowodować zbyt wiele problemów.
Mimo to bakterie salmonelli mogą wpływać na twojego kociaka, zwłaszcza jeśli ma inne schorzenia lub osłabiony układ odpornościowy.
Nawet jeśli nie zachoruje, obchodzenie się ze skażonymi surowymi jajami lub mięsem może narazić innych domowników na działanie szkodliwych bakterii.
Ponadto surowe jaja zawierają znaczne ilości awidyny, białka, które utrudnia wchłanianie witaminy B7, której potrzebuje do zdrowej skóry i sierści. Z czasem może to spowodować niedobór witaminy B7 (biotyny).
Czy koty mogą jeść żółtko?
Jaja mogą być bardzo pożywną przekąską, jednak wysoka zawartość tłuszczu w żółtku może oznaczać, że dodajesz zbyt dużo kalorii do diety kociaka, co prowadzi do przyrostu masy ciała. Ponadto nadmiar tłuszczu w diecie może również prowadzić do niektórych zaburzeń żołądkowo-jelitowych.
Większość tłuszczu w jajach znajduje się w żółtku, więc dobrym pomysłem jest ograniczenie ilości przyjmowanego żółtka. Jeśli Twoja kicia ma nadwagę lub problemy z nerkami, prawdopodobnie najlepiej w ogóle nie włączać żółtka do jej diety.
Czy koty mogą jeść białka jaj?
W przeciwieństwie do żółtek, nie zawierają one tłuszczu. W porównaniu z żółtkiem, białko zawiera około 4 g białka. Spożywanie tylko tej części jaj zmniejszy ilość kalorii, które mogłoby dostarczyć całe jajo.
Czy koty mogą jeść jajecznicę?
Jajecznica może być najlepszym rozwiązaniem, o ile nie dodaje się soli ani przypraw. Głównym problemem związanym z jajecznicą jest sposób jej przygotowania. Łatwo jest dodać zbyt dużo tłuszczu podczas procesu termicznego, co prawdopodobnie spowoduje wzrost zawartości kalorii w jajach.
Czy koty mogą jeść gotowane jajka?
Podawać kotu możesz gotowane, całe jaja kurze, które jest polecane w diecie BARF. Do ich przygotowania nie jest wymagany dodatkowy tłuszcz, co pozwala utrzymać kalorie w ryzach, dodatkowo proces termiczny neutralizuję awidynę. Awidyna spożywana w dużych ilościach może prowadzić do problemów z przemianą materii, układem nerwowym czy moczowym.
Czy mogą jeść skorupki jaj?
Powszechnie uważa się, że dostarczają one zastrzyk wapnia, przyczyniając się do wzmocnienia kości i zębów. Ponadto zawierają inne minerały, takie jak cynk, miedź i żelazo, które są również korzystne dla twojego mruczka.
Ze względu na możliwość rozwoju bakterii na ich powierzchni, najpierw je zagotuj, dobrym rozwiązaniem jest też sparzenie skorupki.
Używając czystego młynka lub moździerza, zmiel je na drobny proszek. Możesz dodawać około pół łyżeczki proszku do zwykłego jedzenia.
Jak przygotować jajka dla kotów
Jeśli chodzi o przygotowanie ich jako przysmak, upewnij się, że są one ugotowane i nie zawierają soli ani przypraw. Najlepszym sposobem przygotowania jest jajecznica. Należy pamiętać, że każda metoda wymagająca oleju lub masła znacznie zwiększy zawartość kalorii.