Ile trwa ciąża u kota i jak sprawdzić, czy kotka jest w ciąży?

Bartek Sz 7 Min Czytania
ile trwa ciąża u kota

„Czy mój kot jest w ciąży?” To pytanie, które zaniepokojeni właściciele kotów zadają sobie bardzo często jak tylko nachodzi czas rui.

Jeśli nie wykastrowałeś kota i przez jakiś czas nie jest on nadzorowany, istnieje duże prawdopodobieństwo, że kot może być w ciąży.

Ale skąd można wiedzieć czy na pewno? W jaki sposób można stwierdzić, czy kotka jest w ciąży. Istnieje kilka kluczowych objawów i cech, których należy szukać w krótkim okresie ciąży.

Ile trwa ciąża u kota?

Ciąża u kotów trwa około dwóch miesięcy. Kotka pozostaje w ciąży od 63 do 67 dni, choć może to trwać nawet 72 dni.

Często kotka nie wykaże oznak ciąży do dwóch lub trzech tygodni przed terminem porodu. To daje właścicielowi zwierzęcia nieco ponad miesiąc na planowanie i przygotowanie się do porodu.

Jak rozpoznać, że kot jest w ciąży

Oto kilka sposobów jak sprawdzić, czy twój kot jest w ciąży:

  • Zmiana cyklu rujowego: Twój kot zwykle ma cykl rujowy co 10 dni do dwóch tygodni. Często towarzyszy temu wycie lub miotanie się po podłodze. To się skończy, gdy zajdzie w ciążę.
  • Zwiększony apetyt: Twoja ciężarna „królowa” prawdopodobnie będzie chciała w tym czasie więcej jeść (około 1,5 razy więcej niż normalna dieta), ponieważ nie tylko sama się odżywia.
  • Zmiany na sutkach: sutki kota puchną i stają się „różowe”, mogą wyglądać na ciemniejsze. Jednak pod warstwą ciemnego futra może nie być łatwo tego sprawdzić.
  • Wymioty: poranne mdłości są powszechne zarówno u ludzi, jak i kotów. Regularne wymioty mogą być oznaką, że jest we wczesnej ciąży. Z drugiej strony, jeśli twój kot stale wymiotuje i nie ma innych oznak ciąży, może to być oznaką innych poważnych problemów zdrowotnych.
  • Przyrost masy ciała: szczególnie w późniejszym okresie ciąży właściciele często zauważają przyrost masy ciała o 1 do 2 kilogramów.
  • Dłuższe okresy snu: Twój kot będzie chciał spać przez dłuższy okres czas.
  • Zwiększona czułość: Wielu właścicieli zwierząt domowych twierdzi, że zauważają wzrost czułych zachowań u kotki. Możesz zauważyć, że Twój zwierzak częściej szuka Twojej uwagi. Wynika to ze zmian hormonalnych i neurologicznych.
  • Zmiana zachowania: Koty przygotowują się do porodu, znajdując odosobnione, ciche miejsca, w których będą chciały rodzić. Twój kot może nawet zacząć układać koce lub być zadziornym wobec innych zwierząt w swojej przestrzeni.
  • Obrzęk brzucha: w połowie okresu ciąży kotka będzie wykazywać fizyczne oznaki ciąży. Ten objaw może być trudniejszy do zauważenia u kotów z nadwagą.

Oczywiście jest to kombinacja czynników. Na przykład sam głód może być oznaką innych problemów, a przyrost masy ciała jest czasem normalny.

Trudno też stwierdzić, kiedy otyła kotka z ciemną sierścią jest w ciąży. W takim przypadku najlepiej jest odwiedzić weterynarza, aby mieć pewność co do ciąży kotki.

W jakim wieku kot może zajść w ciążę?

Kot może zajść w ciążę, gdy ma około czterech miesięcy, dlatego tak ważne jest, aby wykastrować go wcześniej jeżeli nie chcesz mieć małych kotków.

Kot nie doświadcza menopauzy tak jak człowiek, może zajść w ciążę nawet w ostatnich kilku lat swojego życia. Dlatego kot, który nie został poddany sterylizacji, może zajść w ciążę zarówno bardzo młodą, jak i bardzo starą.

Jak dbać o kota w ciąży?

Powinieneś zasięgnąć porady weterynarza na każdym etapie ciąży, porodu i po porodzie Twojego kota

Kot w ciąży – badania

Kotka powinna zostać zbadana na wczesnym etapie ciąży. Zbadaj ją pod kątem pcheł, wszy i kleszczy i chroń ją przed tymi szkodnikami. Poproś weterynarza, aby zbadał próbkę kału pod kątem obecności robaków lub innych pasożytów wewnętrznych.

W czasie ciąży leki należy podawać wyłącznie po konsultacji z weterynarzem, ponieważ niektóre leki mogą mieć szkodliwy wpływ na zdrowie kociąt.

Kot w ciąży – dieta

Twój kot powinien być karmiony karmą dla kociąt przez całą ciążę i podczas karmienia kociąt. W czasie ciąży spożycie pokarmu przez kotkę wzrasta i osiąga około 1,5-krotność poziomu sprzed zajścia w ciążę. Kiedy zbliża się czas porodu, jej spożycie może przekroczyć dwukrotność jej ilości sprzed ciąży.

Nie martw się, że kotka przytyła, ponieważ będzie ona potrzebować dodatkowych kalorii, aby nakarmić kocięta i wyprodukować mleko, aby je nakarmić.

Właściciel ciężarnej kotki powinien zwiększyć liczbę karmień każdego dnia podczas ciąży. Dzięki temu może ona zaspokoić potrzeby swoje i nienarodzonych kociąt.

Oznaki zbliżającej się porodu u kota

  • Jeśli Twój kot odmawia jedzenia, jest niespokojny i szuka odosobnionego miejsca, aby się uspokoić może to być spowodowane tym, że jego poród ma się niedługo rozpocząć.
  • Temperatura ciała Twojego kota spadnie do około 37,8°C na 12-24 godziny przed rozpoczęciem porodu.
  • Tuż przed porodem przyszła mama może być bardziej głośna, wzburzona i chcieć się stale myć.
  • Poród powinien rozpocząć się od silnych skurczów brzucha, po których nastąpi wydzielina z pochwy.

Większość porodów kota przebiega bezproblemowo i nie powinieneś ingerować. Istnieją jednak pewne oznaki, takie jak przebarwienia wydzieliny i wysiłek matki bez poczęcia kociąt, które mogą sugerować powikłania.

Jeśli zauważysz któreś z nich lub widzisz jakiekolwiek inne obawy, skontaktuj się ze swoim weterynarzem.

Ile kociąt może mieć kot w jednym miocie?

W miocie jest zazwyczaj od 1 do 10 kociąt. Kotki po raz pierwszy rodzą mniejsze mioty po dwa lub trzy kocięta. Starsze kotki mają również mniejsze mioty.

Może to również zależeć od rasy, koty syjamskie mają zwykle duże mioty, podczas gdy koty perskie mają zwykle mniejsze mioty.

Dobrym pomysłem jest rozmowa z weterynarzem, aby dowiedzieć się ile kociąt w miocie można się spodziewać, ponieważ czasami matka po raz pierwszy nie urodzi wszystkich kociąt, co może powodować potencjalnie zagrażające życiu problemy.

Jak zapobiegać ciąży u kota?

Istnieją dwa sposoby zapobiegania niechcianej ciąży u kotki

Antykoncepcja

Istnieją dwie formy antykoncepcji medycznej u kotów; tabletki i zastrzyki. Oba są lekami na receptę, a ich stosowanie należy omówić z lekarzem weterynarii podczas konsultacji, która powinna zostać podjęta przed czwartym miesiącem życia.

Żaden środek antykoncepcyjny dla kotów nie jest w 100% skuteczny i powinien być postrzegany jako działanie krótkoterminowe, a nie długoterminowe.

Kastracja

Jest zwykle wykonywana w wieku 5 – 6 miesięcy. Najlepszy moment wykonania operacji jest czas, gdy zaczną wychodzić pierwsze stałe kły.

Podczas zabiegu usuwane są zarówno jajniki, jak i macica. Większość właścicieli decyduje się na kastrację swoich kotek, gdy są pewni, że nie życzą sobie, aby miały kocięta.

Udostępnij