WesołeZwierzakiKotCiekawostki o kotachJak bawić się z kotem? Dlaczego zabawa jest ważna?

Jak bawić się z kotem? Dlaczego zabawa jest ważna?

Często pomijamy zabawę z naszymi kotami, ale zabawa jest najlepszym narzędziem do szkolenia i socjalizacji kota. Sesje zabaw poprawiają również zdrowie fizyczne i psychiczne kota i zachęcają do dobrego zachowania.

Zabawa z kotem wzmacnia więź człowieka z kotem i wspiera zdrową kondycję ciała, jednocześnie redukując niepożądane zachowania.

Wydaje się oczywiste, że zabawa i ruch są ważne zarówno dla ludzi, jak i kotów, jednak wielu opiekunów kotów nie znajduje czasu na zabawę lub nie rozumie, w jaki sposób mogą wykorzystać zabawę, aby zniechęcić swoich pupilów do złego zachowania.

Dlaczego powinienem bawić się z moim kotem?

Zabawa z kotem jest bardzo ważna z kilku powodów. Nie tylko pomaga kotu uwolnić zgromadzoną energię, ale także zapobiega niepożądanym nawykom, takim jak wszczynanie bójek z innymi zwierzętami lub drapanie sofy.

Wysiłek fizyczny pomaga również kotu utrzymać zdrową wagę oraz wzmacnia mięśnie i stawy, co może pomóc kotu żyć dłużej. Co więcej, zabawa sprawia, że ​​umysł zwierzęcia jest aktywny i czujny. Koty są inteligentnymi stworzeniami i potrzebują stymulacji umysłowej.

Gry pomagają również obniżyć poziom stresu – dla kotów i ludzi. Tak więc zabawa może pomóc ci się zregenerować, a także odprężyć się zestresowanym kotom. Nie zapominaj, że zestresowane koty często mają problemy behawioralne, takie jak opryskiwanie moczem.

„Chociaż problemy zdrowotne powinny być zawsze wykluczone przez weterynarza, wiele powszechnych skarg właścicieli kotów można rozwiązać poprzez regularne, aktywne zabawy i wzbogacone środowisko” – podkreśla Pelmear.

Gry mogą również pomóc w socjalizacji kociąt i nieśmiałych kotów. Budują pewność siebie nieśmiałych kotów, więc jeśli masz nieśmiałego kotka, pozwól mu często chwytać zabawkę podczas sesji zabaw.

Jak bawić się z kotem?

Wszystkie koty bawią się inaczej – jeden lubi łapać zabawkę, a inny woli szybką pogoń. Kocięta mają zupełnie inne potrzeby niż starsze koty.

Gdy zastanawiasz się, co sprawia, że ​​twój kot tyka, spróbuj skorzystać z naszych  10 wskazówek, aby jak najlepiej wykorzystać każdą sesję zabawy z kotem.

1. Weź udział w interaktywnej zabawie . Oznacza to, że musisz kontrolować zabawkę i sprawić, by poruszała się jak zdobycz. Kup coś, co wygląda jak gryzoń lub ptak i naśladuj zachowanie zwierzęcia podczas zabawy. Na przykład myszy używają szybkich startów i zatrzymań. Czasami zamarzają ze strachu lub uciekają w innym kierunku. Zrób to samo ze swoją zabawką – biegnij po podłodze i rzucaj się pod kanapę. Używaj zabawek na kijach, zabawek na sznurkach lub miękkich zabawek, które możesz przeciągać lub rzucać.

2. Włącz czynności, które są powszechne wśród kotów na wolności . Koty domowe są jak kuguary, rysie i koty górskie, więc uwielbiają się chować, wspinać, skakać, podkradać się, gonić, rzucać się, łapać w pułapkę i gryźć.

3. Stwórz zabawne środowisko . Pudełka kartonowe i papierowe torby zawsze przyciągają uwagę kota. Aby stworzyć ciekawszą i bardziej wymagającą grę, przesuń zabawkę za nimi lub pod szczeliny w drzwiach, dywaniki lub koce.

4. Nie oczekuj, że Twój kot będzie cały czas biegał . Kiedy koty polują, starają się być tak cicho, jak to tylko możliwe. Pozostają nisko, dopóki nie podejdą wystarczająco blisko, aby uderzyć, a następnie rzucić się.

5. Jeśli masz więcej niż jednego kota, znajdź czas na zabawę z każdym z osobna . Miej zabawkę dla każdego zwierzaka lub ryzykujesz, że jeden kot zastraszy drugiego. Inną opcją jest zabawa z jednym zwierzakiem, podczas gdy drugie jest w osobnym pokoju z zabawką z kocimiętką, a następnie przełącza się. 

6. Niech Twój kot wygra . Ułatw sobie sesje zabawy, sprawiając, że zabawka porusza się coraz mniej (jak zranione zwierzę) i pozwól swojemu zwierzakowi ją złapać i „zabić”. Zazwyczaj koty chwytają zabawkę przednimi łapami, a następnie zaczynają ją gryźć i kopać tylnymi łapami. 

7. Używaj zabawek, które służą innym celom – jednej do noszenia, jednej do toczenia, jednej do spania itp. Na każdą sesję zabawy przynoś tylko trzy-cztery zabawki, aby Twój kot się nie nudził. Jeśli jesteś nowy z kotem, zaoferuj różne zabawki, aby dowiedzieć się, które z nich są preferowane.

8. Jeśli używasz zabawki laserowej lub aplikacji do gry w koty, zakończ grę zabawką, którą twój kot może złapać . Gry z wirtualną zdobyczą mogą być frustrujące dla twojego kota, jeśli na końcu nie ma nic do „zabicia”.

9. Nie używaj rąk . Używanie palców, dłoni lub innych części ciała uczy kota, że ​​ludzkie ciało może gryźć. I zgodnie z kocią logiką, jeśli można gryźć palce u nóg, gdy poruszasz nimi na sofie, to w porządku jest gryźć je, gdy śpisz w nocy. Więc ustal jasne zasady i przestrzegaj ich; w przeciwnym razie twój zwierzak będzie zdezorientowany.  

10. Obserwuj zachowanie swojego kota . Jeśli robi się intensywna lub zła, przestań grać. Jeśli odejdzie, zrób sobie przerwę. Jak wszystko, kluczem jest umiar, a każda kocia osobowość jest inna. Idź w tempie swojego kota i dostosuj gry do jego możliwości i ograniczeń – szczególnie w przypadku starszych kotów.

Jak bawić się ze starszym kotem?

Wraz z wiekiem zapewnienie ruchu staje się ważniejsze dla zachowania sprawności fizycznej i czujności umysłowej. Nie czekaj jednak na zaproszenie – starsze koty są bardziej wyluzowane i mogą nie dawać oznak, że chcą się pobawić.

Prowokuj kota, prezentując nowe zabawki lub zmieniając otoczenie.

Spróbuj drażnić zabawkami typu wędka. Starsze koty wolą wolniejsze zabawy, a niektóre lubią zabawki poruszające się po podłodze lub miękkie zabawki, z którymi można się mocować.

Jeśli Twój zwierzak doświadcza zmniejszonego zakresu ruchu i sztywności, zagraj w gry na podłodze. Twój kot może nie być już w stanie skoczyć w powietrze, aby złapać zabawkę, ale może ją gonić, jeśli przeciągniesz ją po podłodze. W tym celu używaj drapaków poziomych zamiast pionowych.

Możesz także wydobyć nowe przedmioty gospodarstwa domowego, takie jak wstążki i kokardki do pakowania prezentów. Zawsze jednak obserwuj swoje koty za pomocą takich zabawek, aby upewnić się, że nie połkną ani kawałka.

Łamigłówki to kolejny sposób na zachowanie ostrości Twojego starzejącego się kota. Najprostszą łamigłówką jest kula wypełniona smakołykami, które wydostają się przez małe otwory, gdy kot ją poruszy. 

To świetny sposób na pobudzenie umysłu i ciała kota. Koty to inteligentne stworzenia, a danie im zajęcia sprawia, że ​​są szczęśliwe w każdym wieku.

Jak bawić się z młodym kotkiem?

Jeśli chcesz mieć szczęśliwego i dobrze wychowanego zwierzaka, musisz pomóc kotu walczyć z nudą i spalać jego energię. Gry to odpowiednia droga.

Wzmacniają więź człowiek-zwierzę i pomagają kociętom rozwijać wiele umiejętności, takich jak koordynacja, równowaga i zwinność. Poprzez zabawę młode koty uczą się także szanować granice i stać się lepszymi myśliwymi. 

Dlatego powinieneś używać zabawek, które odwołują się do naturalnych instynktów drapieżnych Twojego kota – różdżek z piórami, myszy na sznurkach i tak dalej. Kocięta uwielbiają się chować, gonić, skakać i wspinać, więc każda z tych czynności zapewni rozrywkę Twojemu młodemu kotu.

Nie zostawiaj kotka bez nadzoru z zabawkami, które można rozdrobnić i zjeść. Jeśli zabawki mają luźne elementy, takie jak dzwoneczki, sznureczki i wyłupiaste oczy, odłóż je po zabawie w takie miejsce, gdzie kot nie ma dostępu.

Zabezpiecz swój dom przed kotem, sprawdzając, czy nie ma gumek, spinaczy do papieru i wszystkiego, co mogłoby zostać połknięte.

Kocięta mają dużo energii i trzeba dać im zajęcie, żeby ją uwolnić. Zastanów się nad zbudowaniem modułowych systemów wspinaczkowych, półek dla kotów lub drzewek dla kotów, aby zachęcić je do ruchu.

Dobrym pomysłem jest również zdobycie dwóch kociąt na raz, aby mogły się zmagać ze sobą. Koty lubią bawić się na ostro – skaczą na siebie, drapią i gryzą, więc posiadanie partnera zapewni rozrywkę Twojemu kotu. Kocięta, które nie mają kumpli, mogą kierować takie zachowanie w stronę swojego opiekuna.

Co robić jeśli kot stanie się agresywny podczas zabawy?

Jeśli twój kot staje się agresywny podczas zabawy, natychmiast przestań wchodzić z nim w interakcje. Wycofanie uwagi pokazuje, że zachowanie nie jest akceptowane. Spróbuj użyć dłuższej zabawki (bez kocimiętki), która oddali kotka od ciebie.

Możesz także przekierować agresję kota, rzucając pluszową zabawkę, którą twój kot może gryźć i kopać. Jeśli krzywdzące zachowanie będzie się powtarzać, opuść pomieszczenie.

Kolejną ważną wskazówką jest, aby nigdy nie używać palców u rąk i nóg do zabawy. Kiedy palce poruszają się szybko w polu widzenia kota, stanowią odpowiedni cel, ale to również uczy kociaka, że ​​celowanie w ludzkie ciało jest w porządku.

Więc nie używaj rąk! Ustal zasady i upewnij się, że wszyscy w rodzinie tego przestrzegają, ponieważ kotek nie może odróżnić gryzienia dorosłego człowieka od ugryzienia dziecka.

Nie karz swojego zwierzaka. Kiedy koty się bawią, przyjmują zachowania, których normalnie używają jako drapieżnik na wolności, więc gryzą przedmioty przypominające zdobycz.

Bądź cierpliwy i znajdź czas na zabawę z kotem. Na początku wypróbuj różne zabawki, aby zobaczyć, co ekscytuje Twoje koty. Odkrywanie czym kot lubi się bawić jest jedną z zabawnych części powitania kota w rodzinie.

Jak wybrać zabawki dla kota?

Badania pokazują, że te same cechy, które zachęcają koty do polowania, skłaniają je również do zabawy, jeśli chodzi o wybieranie zabawek dla kotów. Tak więc im bardziej zabawka przypomina potencjalną ofiarę – jak robak, ptak lub wąż – tym bardziej entuzjastyczny byłby kot.

Na przykład trzepocząca, pierzasta zabawka w kształcie ptaka może kusić Twojego kociaka, zwłaszcza jeśli sprawisz, że będzie skakał i wzbijał się jak prawdziwy.

Oczywiście koty mają preferencje, więc najlepiej jest dać im wybór: jeśli twój kot ignoruje zabawki z pierza, wypróbuj piłki. Jeśli nie lubi miękkich zabawek, wypróbuj te owinięte sizalem. Możesz nawet wypróbować zabawki o specyficznym smaku i zapachu.

Wybierz zabawki wykonane z atrakcyjnych materiałów lub łącz różne tekstury. Pomarszczone materiały, futro, polar lub sizal działają dobrze, podobnie jak zabawki, które wydają dźwięk.

Ważne jest, aby dopasować zabawkę do osobowości Twojego kota. Jeśli Twój kotek lubi podnosić swoje zabawki, zdobądź mniejszy przedmiot, które może nosić ze sobą.

Jeśli masz nieśmiałego kota, wybierz zabawkę, którą łatwo podbić. Z drugiej strony, jeśli twój kot jest pewny siebie i wysportowany, zaprezentuj coś bardziej wymagającego.

Jeśli twój kot ma nadwagę wypróbuj łamigłówki z jedzeniem, aby zachęcić go do ruchu. Twój kot będzie musiał popracować nad wyjęciem smakołyków.

Inną opcją są zabawki z kocimiętką. Pamiętaj, że podczas gdy niektóre koty nie są zainteresowane kocimiętką, inne mogą stać się nadmiernie pobudzone, a nawet nieco agresywne.

Według kocich behawiorystów atrakcyjność kocimiętki zwykle pojawia się, gdy kociak ma około sześciu miesięcy.

Nowość też ma znaczenie, ponieważ koty szybko się nudzą. Oczywiście nie musisz trzymać ogromnego arsenału zabawek ani wydawać fortuny na zabawę z kocim przyjacielem. Oto kilka sposobów na zabawę w domu bez zabawek.

Jak bawić się z kotem nie mając zabawek?

Możesz dobrze się bawić ze swoim kotem, używając tylko przedmiotów, które już posiadasz w swoim domu. Zapoznaj się z kilkoma wypróbowanymi pomysłami!

Kulki wykonane z czegokolwiek szeleszczącego i błyszczącego (jak folia aluminiowa) z pewnością zainteresują Twojego kota. Intrygujące jest również światło odbite na dywanie, ścianach i suficie.

Papierowe torby są świetne, a ich szeleszczący dźwięk jest ulubioną częścią gry. Zauważysz, że Twój zwierzak może coś schować w środku, a następnie rzuci się na torbę, aby cieszyć się dźwiękiem. Koty często używają też papierowych toreb jako kryjówki, a dla większej zabawy można nawet zrobić tunel z papierowymi torbami. 

Pióra pawi lub innych dużych ptaków mogą być używane jako zabawki z różdżkami.

Piłki pingpongowe są świetną zabawką, ponieważ są lekkie, łatwo się odbijają i szybko się poruszają. Rzuć jedną o ścianę i pozwól kociakowi za nią gonić. Możesz również użyć skarpety, a nawet wypełnić ją watą. Puste kartonowe pudła są uwielbiane przez wszystkie koty.

Zdziwiłbyś się, jak szybko koty nadrabiają zaległości. Niektóre koty też bawią się w aportowanie – spróbuj z małym, łatwym do przenoszenia przedmiotem, takim jak gumka do włosów lub plastikowy pierścionek.

Opaski do włosów, kapsle, plastikowe pierścienie, wstążki i kokardki do pakowania prezentów są popularnymi wśród kotów. Mogą sprawiać kociakowi tyle samo radości, co droga zabawka, ale trzeba z nimi uważać.

Niektóre artykuły gospodarstwa domowego są łatwe do połknięcia i mogą powodować poważne problemy zdrowotne, dlatego te gry powinny być nadzorowane.

Jak zapewnić rozrywkę kotu kiedy jest sam?

Aby zapewnić rozrywkę swojemu kotu, gdy jesteś poza domem rozważ plac zabaw dla kotów (znany również jako drapak, mieszkanie dla kotów, siłownia dla kotów lub domek dla kotów). Tego typu produkty zazwyczaj zawierają zabawki, hamaki, drapaki, słupki do wspinaczki, grzędy, tunele lub jaskinie, dzięki którym Twój kot będzie miał zajęcie.

Place zabaw zaprojektowane są tak, aby zaspokoić potrzeby Twojego zwierzaka w zakresie wspinania się, skakania, drapania i ukrywania się i są niezbędne, aby kot domowy był szczęśliwy.

Podwyższone półki to kolejna opcja, która pozwala Twojemu kotu ćwiczyć drapieżne umiejętności. Zapewniają pionową przestrzeń potrzebną Twojemu kotu, aby czuć się rozbawiony i bezpieczny. Pamiętaj, że zapewnienie przestrzeni w pionie to jeden z najważniejszych aspektów tworzenia domu przyjaznego kotom.

Parapety w oknach dla kota są również przydatne. Dzięki nim Twój pupil może przyjrzeć się drzewom, ptakom czy wiewiórkom na zewnątrz i poczuć się częścią świata.

Wreszcie drapaki są absolutną koniecznością, ponieważ nie tylko dają możliwość walki z nudą i wyładowaniem energii, ale także pomagają zachować meble w nienaruszonym stanie.

Kiedy powinienem bawić się z moim kotem?

Zawsze należy dostosować sesje zabaw do osobowości, wieku i rytmu dnia kota. Na przykład, jeśli twój kot budzi cię w nocy, znajdź czas na zabawę przed pójściem spać. Koty niewychodzące z domu gromadzą energię, której trzeba dać upust, więc baw się wieczorem przez 15-20 minut, a oboje będziecie lepiej spać.

Możesz również spróbować dać swojemu zwierzakowi zabawkę z kocimiętką przed snem. Inne koty lubią bawić się przed jedzeniem. To kopiuje naturalne zachowanie kotów: najpierw polowanie, potem jedzenie. Jeśli jednak zauważysz, że po jedzeniu Twój kot nabiera energii i sprężystości, wykorzystaj ten czas na zabawę. 

Z drugiej strony, jeśli Twój kot jest najbardziej podekscytowany, gdy wracasz do domu po pracy, wykorzystaj ten czas na nawiązanie więzi i włącz 15-minutową sesję zabawy do swojego planu dnia. Możesz sprawić, że będzie to miły rytuał, który wzmocni twoją więź.

Jak długo powinienem bawić się z moim kotem?

Najlepiej byłoby zaplanować sesje gry kilka razy dziennie. Eksperci zalecają kilka 10-minutowych sesji trzy-cztery razy dziennie. Pamiętaj jednak, że każdy kot jest inny.

Możesz odgadnąć, ile sesji potrzebuje Twój kot na podstawie jego zachowania podczas zabawy. Kocięta zdecydowanie potrzebują kilku sesji zabaw dziennie, podczas gdy starszemu kotu może wystarczyć kilka minut.

Postaraj się o co najmniej 10 minut interaktywnej zabawy z kotem i pamiętaj, że chociaż Twój kot może wydawać się przygnębiony zachęć go do zabawy oferując różne zajęcia. Zdziwiłbyś się, jak czas zabawy może zmienić Twojego zwierzaka i co może zrobić dla jego zdrowia emocjonalnego i fizycznego.

Kiedy i jak zakończyć zabawę z kotem?

Jeśli twój kot straci zainteresowanie zabawą nie zmuszaj go, aby ją kontynuował, pamiętaj jednak, że koty często tracą zainteresowanie zabawką, więc wypróbuj inną, zanim się poddasz. Po zakończeniu zabawy schowaj wszystkie zabawki, aby kot nie stracił nimi zainteresowania. Kiedy zabawka znika, pozostaje atrakcyjna.

Jak wspomniano wcześniej, innym powodem trzymania zabawek z daleka jest unikanie wypadków. Upewnij się, że Twój kot nie ma nienadzorowanego dostępu do sznurków, blichtru, plastikowych torebek, gumek, spinaczy do papieru i wszystkiego, co mogłoby zostać połknięte i spowodować poważne problemy, a nawet operację.

Wniosek

Koty są bardzo inteligentnymi, ciekawymi i aktywnymi stworzeniami i aby były szczęśliwe, musimy zapewnić im dużo mentalnej i fizycznej stymulacji.

Wszystkie koty muszą być w stanie ćwiczyć zachowania, które czynią z nich myśliwych, a gry są świetnym sposobem, aby pozwolić im robić to bezpiecznie.

Koty od lat żyją w cieniu psów, ale w rzeczywistości koty to genialne, żądne przygód stworzenia, które potrafią o wiele więcej niż jedzenie myszy, spanie na kanapie i gonienie zabawek.

Baw się ze swoim kotem codziennie! Regularna zabawa jest najlepszym narzędziem do nawiązywania więzi, spotkań towarzyskich i treningu. 

ZOBACZ TAKŻE