Czy koty widzą kolory, jak wygląda ich świat?

Bartek Sz 6 Min Czytania
czy koty widzą kolory

Czy twój koci przyjaciel może odróżnić tę samą gamę kolorów, co ty? Czy widzi pasma czerni i bieli? Czy kolory wyglądają na rozmyte?

To jak koty widzą kolor jest od dawna tematem badań, a wyniki są naprawdę zdumiewające.

Chociaż koty nie potrafią rozróżnić wszystkich kolorów, które dla nas są czymś naturalnym, ich świat nie jest całkowicie czarno-biały. W rzeczywistości koty żyją w bardzo kolorowym świecie.

Co sprawia, że ​​świat jest tak „kolorowy”?

Kolor jest rozpoznawany przez komórki nerwowe w oku. Siatkówka oka ma dwa główne typy komórek – pręciki i czopki. Zdolność do rozróżniania kolorów zależy od obecności specjalnych komórek wrażliwych na kolory zwanych „stożkami”. 

Ludzkie i kocie oczy mają trzy rodzaje czopków, które mogą identyfikować kombinacje czerwieni, błękitu i zieleni. Ale ponieważ ludzie mają 10 razy więcej czopków niż koty, więc dostrzegają więcej wariantów kolorystycznych niż koty.

Z obserwacji naukowych wynika, że ​​koty nie postrzegają pełnej gamy kolorów, jaką widzą ludzie. Niektórzy naukowcy uważają, że koty widzą tylko kolor niebieski i szary, podczas gdy inni uważają, że widzą również kolor żółty.

Jak wzrok kota wypada w porównaniu z ludzkim wzrokiem?

Tylko dlatego, że koty nie dostrzegają całego spektrum kolorów, które widzą ludzie, nie oznacza to, że nie są w stanie dostrzec różnych kolorów.

Zobacz też:  Jak bawić się z kotem? Dlaczego zabawa jest ważna?

Po prostu mogą nie widzieć „prawdziwego” koloru obiektu. Są również mniej wrażliwe na zmiany jasności, więc nie mają zdolności postrzegania kolorów w bogatych, żywych tonach, które my widzimy.

Oprócz postrzegania kolorów koty i ludzie mają inne różnice wizualne. Pod pewnymi względami widzenie kotów nie jest tak ostre jak widzenie człowieka. Koty są bardziej krótkowzroczne niż my.

Patrząc na przedmiot z tej samej odległości, dla nas jest on wyostrzony, ale zamazany dla naszych kotów. Na przykład, jeśli człowiek widzi wyraźnie obiekt z odległości 10 metrów, dla kota będzie wydawał się on rozmazany.

Zobacz też: Trzecia powieka u kota – czy to powód do niepokoju?

Jakie są inne różnice wizualne między kotami a ludźmi?

Aby zrekompensować te drobne braki, koty mają inne zalety wizualne. Koty mają oczy bardziej osadzone po bokach głowy, co pozwala im na szerszy zakres widzenia peryferyjnego niż my. Kompromisem jest mniejszy zakres ostrości wzroku, więc koty nie mają takiej percepcji głębi jak my.

Ponadto koty mają eliptyczne źrenice, które rozszerzają się maksymalnie, dzięki czemu mogą uchwycić jak najwięcej światła. Mają też pod siatkówką komórki odblaskowe, które tworzą tapetum. Tapetum nadaje kotom wygląd „błyszczącego oka”, a także poprawia zdolność widzenia kota w słabym świetle.

„W porównaniu z ludźmi koty lepiej widzą w słabym świetle (zmierzch i świt) i dokładniej wykrywają ruch”.

Koty mają również więcej pręcików w siatkówce niż ich ludzcy przyjaciele. Pręty odpowiadają za wykrywanie ruchu, nawet niewielkich ruchów na dużych odległościach.

Zobacz też:  Jak bawić się z kotem? Dlaczego zabawa jest ważna?

Dlaczego koty widzą to, co widzą?

Koty są wyposażone w wizualne udogodnienia, które pozwalają im przetrwać i rozwijać się na wolności. Dobre widzenie w słabym świetle i wychwytywanie niewielkich ruchów w lesie z dużych odległości poprawia zdolności łowieckie kota. Te atuty pomagają również kotu wiedzieć, kiedy jest ofiarą i musi uciekać.

Wiedza o tym, jak i co widzi Twój kot, pomoże Ci dokonać dla niego dobrych wyborów. Na przykład podczas kupowania zabawek należy pamiętać o kolorystyce kota. Bardziej spodobają mu się żółte i niebieskie zabawki niż czerwone.

Będziesz także wiedział, że aby przyciągnąć jego pełną uwagę, powinieneś stanąć bezpośrednio przed nim, gdzie jego ostrość widzenia jest największa.

„Twój kot będzie bardziej cieszył się żółtymi i niebieskimi zabawkami niż czerwonymi.”

A następnym razem, gdy będziesz mieć szczęście, że zostaniesz zaszczycony tęczą na niebie, możesz mieć pewność, że Twój kot też się nią zachwyci. Nie zobaczy WSZYSTKICH kolorów tęczy, ale może zobaczyć trochę żółtego i niebieskiego. I to mu wystarczy!

Czy koty widzą kolory?

Przede wszystkim koty z pewnością nie widzą świata w czerni i bieli. „Koty widzą w kolorach, ale nie potrafią rozróżniać kolorów w taki sam sposób, jak ludzie” – wyjaśnia Michelle Lugones, lekarz weterynarii z Best Friends Animal Society. Ma to związek z biologią ich oczu, a konkretnie z fotopigmentami czopków.

Czy koty widzą w całkowitej ciemności?

Koty przewyższają ludzi zdolnością widzenia w ciemności. Jak wspomniano powyżej, pręciki umożliwiają nam rozróżnianie obiektów przy słabym oświetleniu. Koty mają do 8 razy więcej pręcików niż ludzie.

Zobacz też:  Jak bawić się z kotem? Dlaczego zabawa jest ważna?

Już samo to umożliwia kotu dokładniejsze wykrywanie ruchu w ciemności i lepsze widzenie przy słabym oświetleniu.

Wniosek

Od dawna uważano, że koty są dwuchromatyczne, podobne do psów. Teraz wiemy, że tak nie jest. Są trójchromatyczne jak my, ale to nie znaczy, że koty widzą jak my. Kot widzi podobnie do osoby, która jest ślepa na czerwienie.

Nadal mają wszystkie trzy rodzaje czopków , ale ich zdolność widzenia czerwono-pomarańczowej długości fali jest znacznie osłabiona. Koty również nie widzą tak wielu odcieni jak my, a odcienie, które widzą są wyciszone, więc ich świat wydaje się znacznie mniej żywy, niż nam się wydaje.

Udostępnij