Trzecia powieka u kota – czy to powód do niepokoju?

Bartek Sz 6 Min Czytania
trzecia powieka u kota

Czy wiesz, że koty mają nie jedną, nie dwie, ale trzy powieki? Dwie pierwsze powieki są podobne do naszych — jedna na górze, druga na dole, które przy zamkniętych powiekach spotykają się w środku oka.

Trzecia powieka, zwana również migotką to wysuwana błona znajdująca się w wewnętrznym kąciku każdego oka (najbliżej nosa).

Czym właściwie jest trzecia powieka u kota?

Większość ssaków, z wyjątkiem większości naczelnych ma trzy powieki. Kiedy zwierzę mruga, trzecia powieka przesuwa się po rogówce pod powiekami, działając jak wycieraczka do przedniej szyby, usuwając zanieczyszczenia, pyłki, kurz itp.

U podstawy trzeciej powieki znajduje się również gruczoł łzowy, który wytwarza do 50 procent łez.

Dlaczego zwykle nie widzisz trzeciej powieki kota?

Zwykle tak naprawdę nie widać trzeciej powieki kota, ponieważ jest ona niewidoczna, schowana w kącikach oczu.

Sporadycznie możesz zobaczyć ją, trzecia powieka pojawia się jeśli twój kot jest bardzo zrelaksowany. Na przykład, jeśli twój kot właśnie obudził się z głębokiego snu lub został uśpiony przed zabiegiem chirurgicznym, wtedy to właśnie możesz dostrzec trzecią powiekę u kota.

Zobacz też:  Jak rozpoznać trądzik u kota?

Czy widoczna trzecia powieka u kota wskazuje na problem?

Czy trzecia powieka u kota sama zniknie? W większości przypadków jeśli widzisz trzecią powiekę u swojego kota oznacza to problem — albo coś jest nie tak z okiem lub z samą trzecią powieką, albo może pojawić się inny problem zdrowotny.

Senność lub stan relaksu

To normalne, że część trzeciej powieki pojawia się, gdy kot jest bardzo zrelaksowany lub zmęczony. Możesz zauważyć, że trzecia powieka jest opuszczona, gdy kot śpi lub zaraz po przebudzeniu.

Trzecia powieka powinna się cofnąć, gdy tylko kot się obudzi i stanie się czujny. Jeśli trzecia powieka pozostaje uniesiona dłużej może to być problem.

Znieczulenie

Jeśli Twój kot został poddany znieczuleniu w ramach zabiegu medycznego, pojawi się trzecia powieka i częściowo zakryje oko z powodu ekstremalnego fizycznego odprężenia.

Efekt może utrzymywać się przez kilka godzin po przebudzeniu, ale powinien stopniowo ustępować. Jest to uważane za normalne i nie stanowi problemu.

Zapalenie spojówek

Spojówka to cienka, przezroczysta błona śluzowa, która wyściela wnętrze powiek i pokrywa przednią część oka. Zapalenie spojówek może być spowodowane infekcją, alergią, urazem lub podrażnieniem oczu.

Nierzadko zapalenie spojówek powoduje zapalenie i wysunięcie trzeciej powieki. Koty z zapaleniem spojówek będą zazwyczaj leczone kroplami do oczu lub maściami zawierającymi antybiotyki i/lub sterydy.

Wrzody rogówki

Rogówka jest przezroczysta i zakrywa przednią część oka, w tym tęczówkę i źrenicę. Wrzód rogówki to rana na rogówce, która powoduje ból i stan zapalny w oku i może powodować pojawienie się trzeciej powieki.

Zobacz też:  Co to jest giardia u kota? Objawy i leczenie

Owrzodzenia rogówki są zwykle spowodowane urazem oka, takim jak zadrapanie lub rana kłuta. Substancje drażniące lub ścierne mogą również powodować owrzodzenie rogówki.

Wrzód rogówki może szybko stać się bardzo poważny i wymaga leczenia weterynaryjnego. Koty z owrzodzeniem rogówki często potrzebują jednego lub więcej rodzajów leków do oczu i ewentualnie leków doustnych.

Zapalenie błony naczyniowej oka

Zapalenie błony naczyniowej często powoduje, że oko wydaje się bardzo zaczerwienione i czasami jest to stan bolesny.

Jaskra

Jaskra jest bolesnym stanem oka, który powoduje wzrost ciśnienia w oku. Dzieje się tak, ponieważ ciecz wodnista (płyn w przedniej części oka) nie jest w stanie prawidłowo przepływać.

Nadmierne ciśnienie powoduje uszkodzenie nerwu wzrokowego i może prowadzić do ślepoty. Zapalenie trzeciej powieki może czasem towarzyszyć jaskrze.

Wiśniowe oko

Trzecia powieka zawiera gruczoł, który może spuchnąć i wyglądać jak okrągły guzek wystający z wewnętrznego kącika oka. Nazywa się to wypadaniem błony migającej lub wiśniowym okiem.

Jest to stosunkowo rzadkie schorzenie u większości kotów, ale powszechnie występujące u kotów birmańskich.

Narośla, guzy oczu

Narośla, guzy i torbiele w oku i wokół niego mogą prowadzić do zapalenia i wypukłości trzeciej powieki. Skontaktuj się z weterynarzem, jeśli zauważysz nienormalny wzrost lub obrzęk wokół oka kota, zanim spowoduje to więcej problemów.

Zespół Hornera

Zespół Hornera to zaburzenie neurologiczne spowodowane dysfunkcją nerwu. Wpływa na oczy i mięśnie twarzy, sprawiając, że oczy wydają się asymetryczne. Trzecia powieka jest często bardzo widoczna w jednym oku.

Zobacz też:  Jak rozpoznać trądzik u kota?

Powieki opadają, a samo oko wydaje się „zatopione”. Zespół Hornera może być spowodowany urazem lub guzem, ale czasami nie można ustalić przyczyny. Stan może rozwiązać się samoistnie.

Co zrobić jeśli zauważysz trzecią powiekę, sposoby leczenia?

Jeśli zobaczysz jakąkolwiek część lub całość trzeciej powieki u kota, powinieneś zabrać go do weterynarza na badanie.

Kiedy jedna trzecia powieka jest widoczna, a druga nie to oznacza, że jest problem z danym okiem. Jeśli widoczne są obie trzecie powieki, a twój kot zachowuje się dziwnie może to wskazywać, że jest chory na coś niekoniecznie związanego z oczami.

Ważne jest, aby nie zwlekać z szukaniem pomocy weterynaryjnej, ponieważ kot, który ma widoczną trzecią powiekę, prawdopodobnie odczuwa ból i/lub dyskomfort i potrzebuje leczenia weterynaryjnego.

Należy przeprowadzić pełne badanie okulistyczne w celu sprawdzenia owrzodzeń rogówki, podwyższonego ciśnienia wewnątrzgałkowego, zapalenia błony naczyniowej oka, guzków itp.

Udostępnij