WesołeZwierzakiAkwariumKrewetka filtrująca (atyopsis moluccensis) - hodowla, wymagania, rozmnażanie

Krewetka filtrująca (atyopsis moluccensis) – hodowla, wymagania, rozmnażanie

Jeśli lubisz wodne bezkręgowce, krewetka filtrująca jest zdecydowanie jednym z tych, którego warto dodać do swojej wodnej społeczności.

Nie tylko są bardzo miłe dla oka, ale stanowią doskonałą ekipę do sprzątania akwarium.

Krewetki mogą być bardzo zabawne kiedy się im przyglądasz, gdy krążą po twoim akwarium, a ta krewetka ma dodatkową zaletę, jest w stanie zmienić swój kolor. Bez problemu mogą żyć obok wielu ryb słodkowodnych!

Rozważasz dodanie ich do swojego akwarium? Czytaj dalej, aby poznać wszystkie najlepsze informacje na temat tych wspaniałych dziesięcionogów.

Podstawowe informacje

Są łatwe w pielęgnacji i są jednym z najpopularniejszych gatunków. Nie są drapieżne i dobrze dogadują się ze spokojnymi rybami średniej wielkości.

Najprawdopodobniej znajdziesz je w pobliżu obszarów o wysokim przepływie w zbiorniku.

Plusy

  • Pomaga utrzymać zbiornik w czystości.
  • Dogaduje się z większością bezkręgowców.
  • Występuje w różnych kolorach.

Minusy

  • Bardzo wrażliwe na warunki wodne.
  • Trudno im się zaaklimatyzować.
  • Bardzo trudne do rozmnażania.

Wygląd atyopsis moluccensis

Występują w wielu różnych kolorach, ale najczęściej spotykane są w odcieniach brązu i czerwieni. Ciało ma wzór kolorowych smug na białym lub szarym tle. Wyglądają jak drewno, kora lub bambus).

Te wzory kolorystyczne pozwalają im kamuflować się za roślinami w twoim zbiorniku – chowają się w miejscach, które najbardziej przypominają ich własne kolory. Dorasta do 7 cm długości i jest jedną z największych występujących w akwarystyce.

Aby odróżnić samce i samice, musisz spojrzeć na ich pazury. Pazury samca będą dłuższe niż wszystkie inne chodzące nogi. Samce są również szczuplejsze i mają mniejszy brzuch niż samice

Mają również fascynującą zdolność do zmiany koloru. Czasami odbywa się to w celu ochrony, a innym razem z powodu linienia. W naturze zmieniający się kolor pozwala im ukryć się przed drapieżnikami. Natomiast w akwarium większość zmian koloru jest związana z linieniem.

Hodowla

Niestety większość krewetek słodkowodnych ciężko jest rozmnożyć w akwarium, te także nie są wyjątkiem. Na wolności ich larwy migrują do słonawych wód, aby przeżyć jeden z etapów swojego cyklu życiowego. Wrócą do słodkiej wody, gdy osiągną dojrzałość.

Oczywiście bardzo trudno jest odtworzyć ten krytyczny okres cyklu życiowego w niewoli. Niestety nie można po prostu przenieść jaj lub matki z jajami do zbiornika z wodą słonawą, gdyż nie przetrwa ona w wodach słonawych.

Tak jak w przypadku rodzaju Amano będziesz musiał sparować je w zbiorniku ze słodką wodą, a następnie przenieść larwy do innego zbiornika, gdy nadejdzie odpowiedni czas.

Po tarle zobaczysz samicę niosącą, aż 2000 maleńkich jaj. Za około miesiąc jaja będą gotowe do wyklucia, kiedy zaczynają brązowieć, oznacza to, że zaraz się wyklują. Zbiornik powinien mieć zasolenie między 14-20 dGH, wraz z filtrem gąbkowym, który generuje niskie prądy.

Po wykluciu można je karmić pokruszonymi granulkami spirillum. Będzie to główne źródło pożywienia larw, dopóki nie osiągną dojrzałości.

Larwy przechodzą przez kilka stadiów rozwojowych i linienia, zanim osiągną dojrzałość. Dojrzeją za około 3 lub 4 miesiące – w tym czasie należy je jak najszybciej przenieść do słodkiej wody.

Konfiguracja naturalnego siedliska i zbiornika

Na wolności żyją w ciepłych strumieniach słodkowodnych, które wypływają z gór. Większość czasu spędzają w obszarach o najwyższym przepływie, ponieważ zawsze jest tam dużo cząstek do zjedzenia.

W przeciwieństwie do większości innych skorupiaków pozostają w wodzie i nie wychodzą na brzeg. Będą jednak chronić się pod skałami i kłodami, wtapiając się w otaczające je środowisko zmieniając kolor.

Pierwszą rzeczą, którą będziesz musiał zrobić to upewnić się, że masz silny prąd wody. Jeśli przepływ wody jest zbyt słaby, nie będą w stanie wydajnie żerować. Zauważysz, że spędzają większość czasu w pobliżu wlotu wody z filtra akwariowego dużej mocy.

Powinieneś również użyć pompy powietrza, aby dodać więcej prądów do swojego zbiornika. To również dotleni Twoją wodę i poprawi jej jakość. Temperatura wody będzie musiała być utrzymywana w granicach 24-27°C, poziom pH powinien wynosić 7,0, max 7,5, a twardość wody powinna wynosić od 3 do 12 dGH.

Każdy zbiornik ze skorupiakami powinien być mocno udekorowany. Tak więc na podłoże należy położyć duży kamień na tle mniejszych kamyków i ziaren, skały i głazy są świetnymi kryjówkami dla nich.

Jakiego rozmiaru akwarium potrzebujesz?

Będziesz potrzebował co najmniej 80 l zbiornika, aby zamieszkała w nim jedna krewetka, dla każdej następnej będziesz musiał dodać kolejne 40 litrów.

Czy możesz trzymać krewetki filtrujące razem?

Mogą być trzymane razem i są bardzo zabawne w dużych grupach. Często poruszają się w parach i mogą gromadzić się w obszarach o dużym przepływie, aby żywić się w grupie. Możesz również znaleźć je grupujące się na liściach i pod liśćmi. Chętnie dzielą ten obszar i są pozytywnie nastawione w dzieleniu się zasobami.

Pielęgnacja

W rzeczywistości ta krewetka bardzo dobrze dba o siebie (zwłaszcza jeśli chodzi o znajdowanie pożywienia). Najważniejszą rzeczą do zapamiętania jest unikanie wprowadzania metali ciężkich do wody.

Żyją do 2 lat, ale niestety mają trudności z aklimatyzacją do nowych zbiorników. Brak aklimatyzacji jest najczęstszą przyczyną śmierci. Są bardzo wrażliwe na nagłe zmiany temperatury i jakości wody. Nigdy nie dodawaj nowych krewetek bez ich uprzedniej aklimatyzacji.

Zachowanie

Są najbardziej aktywne, gdy szukają pożywienia, co robią o każdej porze dnia. Zwykle pozostają na dnie zbiornika, ale będą wspinać się na rośliny, gdy będą szukać dobrych prądów.

Od czasu do czasu mogą wyglądać, jakby się ze sobą bawiły lub goniły. Prawdopodobnie podążają za sobą do szczególnie dobrego miejsca do karmienia. Innym typowym zachowaniem, które zobaczysz jeśli linienie.

Kiedy będą gotowe do zrzucenia skóry staną się bardzo płochliwe i samotne. Zakłócenie wylinki może być śmiertelne, upewnij się, że inne zwierzęta w nie będą im przeszkadzać.

Karmienie

Zjedzą wszystko, co znajdą w postaci cząstek stałych, podstawa to plankton. Używają wachlarzy do chwytania maleńkich cząsteczek i wbijania ich do ust. Są samowystarczalne karmnikami, ale musisz zapewnić im odpowiednie rzeczy do jedzenia. Jeśli zbierają się w pobliżu dna zbiornika, oznacza to, że w słupie wody nie ma wystarczającej ilości pożywienia.

Sproszkowane płatki alg to najlepszy i najbardziej pożywny pokarm, jaki możesz im dostarczyć. Możesz również zmiażdżyć zielone granulki spiruliny.

Czy jedzą glony?

Gdy glony rozpadną się na maleńkie cząsteczki, te krewetki mogą je pożreć. Lubią również sproszkowane płatki i granulki alg, które są skruszone na proszek. Jednak nie będą wygrzebywać pełnowymiarowych glonów, chyba że w słupie wody nie ma wystarczającej ilości pożywienia.

Czy mogą zjeść inne krewetki?

Są detrytożerami, a nie drapieżnikami, spożywają pokarm tylko w postaci cząstek. Chociaż mogą czasami zjadać własne pozostałości po linieniu.

Historia gatunków

Najwcześniejsze znane doniesienie o gatunku pojawiło się w 1849 roku. Z biegiem czasu przeszły przez kilka różnych taksonomii i były widziane w strumieniach otwartych wód od Indii po Indonezję. Ich poprzednie nazwy naukowe to Atya armataAtya gustavi i Atya lineolata.

Ich walory użytkowe i atrakcyjny wygląd sprawiły, że szybko zyskały popularność. Są obecnie jedną z najpopularniejszych krewetek słodkowodnych.

ZOBACZ TAKŻE